Çin rejimi Uygur girişimcileri engelliyor

İşgalci Çin, Doğu Türkistan'da uyguladığı sistematik soykırım kapsamında Uygur girişimcilere çeşitli engeller getirirken, Çinli şirketlere haksız sübvansiyonlar sağlayarak, Doğu Türkistan'da zorla çalıştırılan Masum Uygurlar için sözde “istihdam” yarattığını öne sürüyor ve sözde Xinjiang menşeli Çinli firmaları da Uygur emeği sömürerek ürettiği malları Dünyaya ihraç ediyor. 

İstiqlal TV ekibinin mercek altına aldığı Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan haberde, İşgalci Çin yönetimi Doğu Türkistan’ın Hotan vilayetinde Uygur girişimciler tarafından kurulan dört gıda şirketinin ürettiği ürünlerin standartlara uygun olmadığına dair genel bir genelge yayınlayarak engellemeye çalıştı. 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN’DEN UYGUR GİRİŞİMCİLERE HANDİKAP

Genelgede, Hotan Şehri “Çiver” Gıda Fabrikası tarafından üretilen "Çiver" markalı bisküviler, "koruyucu madde" kullanımında sözde standardı aştığı bahane edilerek engellenirken, Huten’in Cing ilçesinde kurulan Hotan Minshu Şirketi tarafından üretilen “Ciğer Balı”nın bakteri kolonisi sayısı da standardı aştığı, Hislet Şirketinin ürünleri ve Guma İlçesindeki Yeni Nazar yağ fabrikasında üretilen fıstık yağı, asit içeriğinin standardı aştığı bahanesiyle "kalitesiz ürün" ilan edildi.

Çin medyasına göre bu yılın ilk çeyreğinde Doğu Türkistan'a gelen bölge dışı (Çinli Firmalar) sermaye 132,9 milyar yuan'a ulaştı.

Doğu Türkistan’daki Sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi" ticari denetleme dairesi sözcüsü konuyla ilgili gazetecilere verdiği demeçte, bu yılın ilk çeyreğinde Doğu Türkistan’a 1.351 girişimcinin yeni yatırım çekme projelerini hayata geçirdiğini, bölge dışından (Çinli yatırımcılar) çekilen yatırımın ise 132 bin 924 milyar yuane ulaştığını söyledi.

Bilgilere göre, Doğu Türkistan'ın 14 vilayetinden, İli vilayeti, Urumçi Şehri ve Sanji vilayeti 20 milyar yuan'dan fazla yatırım çekerken, Üç il ve şehirdeki toplam yatırım miktarının 65.544 milyar yuana ulaştığı ve Doğu Türkistan'daki toplam bölge dışı yatırımın %49,3'ünü oluşturduğu ifade ediliyor. 

Doğu Türkistan'ın kuzey bölgelerinde ise bölge dışı yatırımın 82,26 milyar yuan'a, Doğu Türkistan'ın güney bölgesinde ise bölge dışı yatırımın 50,898 milyar yuan'a ulaştığı öne sürülüyor

SİSTEMATİK SOYKIRIM ALTINDAKİ DOĞU TÜRKİSTAN
Yıllarca sistematik soykırım ve insanlığa karşı suç işlediği ancak 2017’de ayyuka çıkan Çin rejimi,  milyonlarca Doğu Türkistanlıyı ceza kamplarına ve hapishanelere hapsediyor. Tutsaklara çeşitli kimyasallar vererek zorla kısırlaştırılırken, Uygur Kızlar Çinli erkeklerle evliliğe zorlanıyor. Kadın Erkek ayrıt etmeden gençleri Çin illerine ve diğer bölgelere, adını “istihdam” koyup zorla çalışmaya sürgün ediyor. Bir yandan Uygurların nüfusunu azaltırken, yerine Çinli yerleşimcilere kolay iş imkanı, bedava konut, prestijli yaşam koşulları vat ederek, bölgede kök salmaları teşvik ediliyor. Bu bağlamda Çin anakarasından  Girişimcilik potansiyeli olan Çinli firmaları davet ederek Doğu Türkistan’a şirket kurmasını sağlıyor. Öte yandan da Havayollarının yanı sıra demiryollarını ve otoyollarını doğrudan Çin'e bağlayan ulaşım projelerine yatırımı artırarak Doğu Türkistan kaynaklarını sömürüyor. Masum halkı ise Çinli fabrikalarda ucuz iş gücü olarak zorla çalıştırıyor. Bunu yaparken Uygur girişimcileri türlü bahanelerle işlerine son veriyor veya tonlarca evrak şartıyla işlerini zorlaştırıyor. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: Douyin, Ts.cn, Uy.ts.cn

Bu Haberi 1967 kişi okudu!
07/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.