Çin rejimi bir şarkı yasakladı

Çin esareti altındaki Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Müslüman Türklere uygulanan baskılara dair her geçen gün yeni belgeler ortaya çıkmaya devam ediyor. Gelen son bilgiye göre Gulca şehrinde  popüler olan "Hanzu Baziri" (Çin mahallesi) şarkısının yasaklandığı öğrenildi.

Kamp tanığı Zumrat Davut hanım efendinin 13 Mayıs'ta kişisel sosyal medya hesabından paylaştığı video görüntülerinde, Çin rejiminin Gulca halkı arasında alkışlanan "Hanzu Baziri" (Çin mahallesi) şarkısını yasakladığı iddia ediliyor.

Videoda Uygurca konuşan adam, şarkının hassas içerik kategorisinde olduğunu ve bu şarkıyı telefonlarında saklayanların derhal silmesi gerektiğini söylüyor.

"Hanzu Baziri" Gulca’da Çinlilerin giremediği tek Pazar, tamamıyla Uygur esnafların bulunduğu mahallede, geçmiş dönemlerde Çinli yerleşimcilerin bölgeye yerleşmemesi için az olmayan mücadeleler verildiği biliniyor.

Doğu Türkistan'ın işgalinden bu yana Çin rejimi, Doğu Türkistan halkına karşı devlet terörü politikası uyguluyor. Uygur Milli değerlere ait “Hassas" gördüğü tüm şarkı, şiir, kitap, dergi ne var ne yok hepsini, çeşitli yollarla yasaklamaktadır. Bilhassa son yıllarda soykırım politikasının alenen uygulanması çeşitli bahanelerle gözetimi büyük ölçüde artırmış olması sonucu Doğu Türkistan adeta Kuzey Köre Cumhuriyetine benzer duruma dönüşmüş vaziyette.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 563 kişi okudu!
17/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.