Çin propagandasına alet oldular!

Çin rejimi, 8 Ocak'ta sınırların açılmasıyla uluslararası toplumu, özelliklede İslam dünyasının gözünü boyamak ve “Uygurlar Mutlu” imajı yaratmak için sahte ve kurmaca Propagandalarını başlarken, Dünya Müslüman Topluluklar Konseyi Kurucu Başkanı Ali Raşid Al Nuaimi ve başkanlığındaki 14 ülke delegelerinden oluşan bir heyet, Doğu Türkistan'ın Urumçi’ şehrinde bir düzine mekanlara ziyaretler gerçekleştirdi.

Pazar akşamı Urumçi’ye ulaşan delegelerin hafta başı sözde Xinjiang Parti Komitesi sekreteri Ma Xingrui ve Komünist parti üzesi kukla yetkili Erkin Tuniyaz da dahil olmak üzere Doğu Türkistan’daki tüm üst düzey komünist yetkililer ile görüştüğü, soykırım suçlusu yetkililerin Doğu Türkistan halkına uygulanan sistematik soykırıma dair tüm gerçekleri örtbas etmeye ve yalanlamaya çalıştığı, gezi organizasyonunun hala devam ettiği bildirildi.

UYGURLAR AZILI TERÖRİST OLARAK TANITILDI

Geziyle ilişkin görüntüler birer propaganda aracı olarak sosyal medyada yayılırken, Çin medyası da islam dünyasını kandırmak için nadir bulunan fırsat olarak değerlendirilen ziyaretle ilgili içerikleri bütün ulusal ve küresel kanallarında yoğun bir şekilde servis ediyor.

Urumçi’deki sözde “Xinjiang müzesini” ziyaret eden Arap delegeler, sözde “terörle mücadele” ve “aşırıcılık” yaftası konu edilen sergileri gezdiği sırada, masum Doğu Türkistan halkı, Çinli yetkililerce azılı “terörist” ve “dini aşırılıkçı” olarak tanıtıldı.

İTİBARSIZLAŞTIRMA OPERASYONU ÇEKTİ

Dünya Müslüman Topluluklar Konseyi Kurucu Başkanı Ali Raşid Al Nuaimi geziyle ilgili Çin medyasına röportaj verdiği sırada Doğu Türkistan'daki Müslümanların gayet mutlu bir hayat yaşadığını ve Dini özgürlüğünün kısıtlanmadığını ifade ederek, diğer Ülkelerin de Urumçi’yi ziyaret etmesini ve Çin hükümeti ile iletişimini güçlendirmesini temenni ettiğini söyledi. Bunun üzerine Kişisel ve kurumsal sosyal medya hesaplarından peş peşe Çin’in zulüm politikalarından övgüyle bahseden paylaşımlar yapması Doğu Türkistan diasporasında tepkiyle karşılık buldu.

Öte yandan islam dünyasındaki Çin günümünde olan  bir çok medya kuruluşu, bu seferki geziyi propaganda amaçlı kullanarak Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımı fabrikasyon ürün olarak tanıtmaya, Zulüm hiç var olmadığı gibi Çin karşıtı Batılı güçlerin uydurduğu yalanlar olduğu algısını empoze etmeye kalkışırken, diasporada yıllardır sürdürülen Doğu Türkistan davasını itibarsızlaştırmaya çalıştı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 

Bu Haberi 1319 kişi okudu!
11/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.