Çin polisinin Tayland'da devriye gezmesi yasaklandı

Tayland hükümeti, halk ayaklanmaları nedeniyle Çin polisinin Tayland topraklarında devriye gezmesine izin veren anlaşmayı iptal ettiğini açıkladı. 

Reuters'in haberine göre, Tayland hükümeti, yoğun halk protestoları nedeniyle 14 Kasım'da Tayland polisi ve Çin polisinin merkezi turistik noktalarda ortak devriye işbirliği anlaşmasını iptal etti.

Tayland ile Çin arasında, ülkeye gelen Çinli turistler arasında güven oluşturmak amacıyla iki ülke güvenlik güçlerinin (Polis) bazı turistik noktalarda ortak devriye görevi başlatılmıştı.

Ancak söz konusu plan, kamuoyunda büyük tepkiye neden olmasının ardından Tayland hükümeti plandan vazgeçmek zorunda kaldı.

PROTESTOLAR ARTTI
Pek çok kişi, Çinli polislerin ortak devriye girişimini "Tayland'ın egemenliğinin ihlal edilmesi" olarak değerlendirirken, Tayland Ulusal Polis dairesi başkanı Pol Gen Torsak Sukwimon da halktan yana söz konusu planı kınadı. 

Öte yandan Tayland Turizm ve Spor Bakanı Sudavan Wangsufakijkosol, protestoların arttı Salı günü gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, turistlerin güvenini artırmanın birçok yolu olduğunu, Ancak Yabancı ülke polislerinin devriye sorununun kabul edilemez olduğunu söyledi. 

Bu yönde ciddi çalışmalarının olduğunu vurgulayan bakan, Tayland'da yeterli polis memurunun bulunduğunu ve turistlerin güvenliğini yeniden tesis etmek için yeterli imkan ve koşula sahip olduğunu sözlerine ekledi. 

SİLAHLI ÇATIŞMA YAŞANDI
Bilgilere göre, 3 Ekim'de Tayland'ın lüks alışveriş merkezi Siam Paragon'da kimliği belirsiz silahlı kişiler arasında kanlı çatışma meydana geldi. Olayda aralarında Çinli bir kadının da bulunduğu üç kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı. Olay turistler arasında güvenlik endişelerini arttırırken, Tayland makamları güvenliği güçlendirmek için acil önlemler almaya başlamıştı bu kapsamda Çin’le güvenlik güçleri işbirliği anlaşması imzalamıştı. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: VOA

Bu Haberi 828 kişi okudu!
17/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.