Çin Polis Karakolları aracılığıyla insan haklarını koruduğunu iddia etti

Çin rejimi uluslararası toplumun gündeminden düşmeyen Doğu Türkistan'daki insanlık dışı  soykırım suçunu inkar ederek, Doğu Türkistan'daki halkı baskı altına almak ve denetlemek üzere kurduğu sözde “Kanun hizmetleri istasyonu” adı altındaki Polis Kontrol Noktalarının güya insan haklarını geliştirmek ve korumak için var olduğunu iddia ederek kendini aklamaya çalıştı. 

Doğu Türkistan’daki sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Siyasi Konseyi" 13. Komitesi'nin 2. toplantısı 29 Ocak Urumçi’de bulunan sözde "Xinjiang Halk Sarayı"nda gerçekleşti. Çin’in toplantıya ilk kez yabancı medya mensupları ve yabancı konukları davet etmesi ise uluslararası toplumun dikkatini çekti. 

İLGİLİ HABERLER: SOYKIRIMI GİZLEMEK İÇİN “YENİ YÖNTEM” GELİŞTİRDİ!

Çin propaganda ajansı Tanrıdağ Ağı’na göre, Doğu Türkistan’daki sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi" 14. Halk Kongresi 2. Oturumu ve Siyasi Konsey 13. Komitesinin 2. Oturumu 3. basın toplantısı, 1 Şubat sabahı iki toplantının basın merkezinde gerçekleştirildi.

Toplantıda Sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi" İşçi sendikasının parti grubu sekreteri ve başkan yardımcısı Chen Zhongkuan, gazetecilere Doğu Türkistan'daki mevcut durumu tamamen yanıltıcı ve yalan beyanlarla anlatarak, "Halkın güvenliğini güvence altına almak için Şehir, Köy ve Kasaba olmak üzere bütün bölgede 300'den fazla “Kanun hizmetler istasyonu” kurduğunu ve tamamen insanların çıkarlarını korumak adına her kademedeki sendikaları ve avukatları kanunlara göre koordine ederek, hakların hak ve menfaatlerinin korunması, sosyal güvenceyi en iyi şekilde sağlamak için hizmetler sunduğunu iddia ederek, Uygurları gözetleyen her bölgedeki Polis kontrol noktalarını savundu. 

Gözlemciler, Çin'in yıllardır Doğu Türkistan halkını baskı ve kontrol altında tuttuğunu, halkın serbest dolaşma haklarını ellerinden aldığını, halk komşu köye gitmek için dahi söz konusu istasyondan geçiş izni almak zorunda bırakıldığını, hal böyleyken Rejim hükümetinin yasa dışı polis kontrol noktalarını sözde “Kanun hizmetler istasyonu” gibi isimlerle süsleyerek Uluslararası toplumu kandırmaya çalıştığını kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Ts.cn/xwzx

Bu Haberi 719 kişi okudu!
06/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.