ÇİN, PEKİN'İ KORUMAK İÇİN KENDİ HALKINI SUYA BOĞDU

Çin rejimi, şiddetlenerek devam eden selden Pekin'i korumak için kasten başka bir şehri sular altında bırakmakla suçlanıyor.

Australian Times 8 Ağustostaki haberinde, Çin rejiminin başkent Pekin'in yüksek teknolojili sanayi bölgesini selden korumak için Zhuzhou şehrini ve Pekin'e bitişik diğer bölgeleri kasıtlı olarak sular altında bırakmakla suçlandığını bildirdi.

Çin rejiminin başkent Pekin çevresindeki kentsel alanları korumak için sel bölgeleri açma kararının bölge sakinlerini zor durumda bıraktığı bildirildi. Sakinlerin ekinleri ciddi şekilde hasar gördü. Bölge sakinlerinin Komünist Partiye karşı öfkesi, sel kurtarma fonlarının yerel yetkililer tarafından kötüye kullanılması nedeniyle daha çok arttı.

Pekin'de 1 Ağustos'ta yerel saatle 6.00'da başlayan şiddetli yağmur ve ardından gelen sel sebebiyle giderek büyüyen zarar ve kayıpların büyüklüğü görüntülerde açık ortada olmasına rağmen, Çin rejimi ölenlerin 11 olduğunu, 27 Çinlinin kaybolduğunu bildirdi ve daha sonra tepkiler sebebiyle ölenlerin 200 den fazla olduğu açıklansa da halk bunun gerçek olduğuna inanmıyor.

Uluslararası haber ajanslarının haberine göre, Pekin'deki şiddetli yağışların neden olduğu seller nedeniyle dağlar sular altında kaldı. Çin Meteoroloji İdaresi, Pekin'deki şiddetli yağışın 140 yılın en şiddetlisi olduğunu açıkladı. Felaket Çin'in diğer eyaletlerinde de meydana geldi ve bir hafta içinde 130 milyona yakın Çinli tayfundan etkilendi. Yalnızca He bei Eyaletinde 974.000 Çinli tahliye edildi. Çinli yetkililer afet durumunu ve felakette hayatını kaybeden Çinlilerin sayısını ve ekonomik kayıpları kendi halkından ve uluslararası toplumdan saklasa da, sosyal medya aracılığıyla dünyaya dağılan görüntüler ve bazı Çinlilerin Çin rejiminin gerçekleri gizlemeye çalışmasına tepki göstermesiyle durumun vahameti ortaya dökülmekte.

İ.ÖTKÜR - İstiqlal Haber

Bu Haberi 554 kişi okudu!
09/08/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.