Çin, pasaport başvurularına izin vereceğini açıkladı

27 Aralık'ta Çin Göçmenlik Bürosu, göç yönetimine yönelik politikaları ve önlemleri hakkında bildiri yayımladı. Bildiride 8 Ocak 2023 tarihinden itibaren Salgın önlemlerinin ülke çağında kaldırılacağı açıklandı.

29 Aralık'ta Çin Halk Ağı'na göre, son 3 yıldır katı bir biçimde sürdürülen salgın önlemleri kapsamında, yasaklanan yurt dışı seyahatlerinde Çin vatandaşları için umuma mahsus pasaport başvurularının kabul ve onayının eski haline getirileceği ve vatandaşların turizm veya Ticari amaçlarla Hong Kong ve yurt dışına gitme işlemlerinin alınacağını duyurdu.

Göç Bürosu ayrıca kademeli olarak kara yolu taşımacılığı ve gümrük işlemlerinin de devam edeceğini, sınır noktalarından yolcu giriş çıkışların yeniden başlatılacağı, Hong Kong ve Makao limanına bitişik sınır kontrol otobanı restore edildiği ve hizmete açılacağını bildirdi.

ÇİN’DEN GELENLERİN YARISI VİRÜS ÇIKTI
Çin’de enfeksiyon almış başını giderken, vaka sayıları 250 milyon, ölümlerin hat safhaya ulaştığı bir vaziyette, pasaportu kapan milyonlarca Çinli'nin Çin'i terk etmek için teyakkuzda bekliyor. Nitekim hızla yayılan Çin virüsü endişesiyle birçok ülke, Çin'den gelenlere karşı virüs testi ve diğer tedbirler uygulamaya başlarken, İtalya’da Çin’den gelen yolcuların yarısından fazlası, Çin virüsü çıktığı basına yansıdı.

DOĞU TÜRKİSTANLILAR İTİBAR ETMEYECEKTİR
Öte yandan zorunlu tecrit uygulamalarının resmi olarak kaldırılmadığı Doğu Türkistan'da Çin’in bahse konu siyasetinin uygulanmayacağı tahmin ediliyor. Neticede her ne kadar bütün Çin medyasında pasaport serbestiyeti teşvik ediliyor olsa da, Uygur Türklerinin daha önce pasaport aldıkları için toplama kamplarına atılanların serbest bırakılmasını beklerken yapılan bu propagandalara itibar etmeyeceği düşünülüyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 486 kişi okudu!
31/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.