Çin paravan şirketler vasıtasıyla sömürgeciliği arttırıyor

Çin rejimi, Doğu Türkistan'da sürdürdüğü sistematik soykırım nedeniyle uygulanan uluslararası ambargolar sonucunda ekonomik durgunlukla karşı karşıya olmasına rağmen, Doğu Türkistan'ın doğal kaynaklarını yağmalamayı yoğunlaştırıyor. Bu minvalde rejim yönetimi paravan şirketlerle Tarım Petrol ve Doğal Gaz Ortak Arama, Sondaj şirketi işbirliğiyle ilk ortak arama kuyusu olan "Futan 1. Kuyusu” nun sondaj çalışmaları başladı.

İstiqlal TV ekibinin takibe aldığı Çin propaganda ajansı "Xinjiang Gazetesi"nin 30 Mayıs bildirdiğine göre, Çin hükümetine bağlı Tarım Petrol ve Doğal Gaz Arama ve Sondaj Şirketinin faaliyete geçirdiği ilk ortak arama kuyusu "Futan 1 Kuyusu", Doğu Türkistan’daki kukla yetkililerden Erkin Tuniyaz’ın katıldığı bir törenle açılışı yapıldı. 

İLGİLİ HABERLER: PARAVAN ŞİRKET KULLANILIYOR

Bilgilere göre Kaşgar iline bağlı Kargalık bölgesinde faaliyete giren "Futan 1. kuyu” projesi, (sözde özel işletme) Yashin Kömür gazı Yatırım ve Geliştirme şirketi ile ÇKP kontrolündeki Tarım Petrol ve Doğal Gaz Ortak Arama ve Sondaj Şirketi tarafından ortak yürütülüyor. 

Çin basınında çıkan haberlere göre, Doğu Türkistan’daki sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölge" hükümeti, son yıllarda bölgedeki sömürgeciliği artırmak, daha fazla petrol ve doğal gaz rezervlerini keşfetmek ve üretim kapasitesini artırmak için Çinli firmalarla düzenli işbirliği anlaşmaları imzalıyor. 

Açılacak Kuyuların Kurum Dağı yakınlarında yer aldığı, arama alanının ise 4498 kilometrekare çapında olduğu, doğudan batıya Kargalık İlçesi ile Guma İlçesi üzerinde yoğunlaştığı ileri sürülüyor. 

DOĞU TÜRKİSTAN KAYNAKLARI GASP EDİLİYOR

Gözlemciler, Çinli işgalcilerin Doğu Türkistan halkına yönelik sistematik soykırım politikası yürüttüğünü ve aynı zamanda da Doğu Türkistan'dan çıkan kaynakları talan ettiklerini, asil sahipleri olan Doğu Türkistan halkının kullanım haklarını gasp ettiklerini söylüyor.

Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, 1949 yılından beri işgal ettiği Doğu Türkistan'dan petrol ve Gazın yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür gibi 138 çeşit doğal kaynakları yağmalıyor, artı Çin’in %40 enerji talebini karşılayan bölgede, üstün kalite Pamuklarıyla dünyanın 5/1, Çin’in %80 ihtiyacını gideriyor. Bölge halkını yoksul ve geride bırakarak, köleliğe zorlayan Çinli otoriter rejim, gelinen noktadaysa Küresel çapta boykot ile karşı karşıya.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 

Kaynak: Xinjiang.gov.cn, Uy.ts.cn, Xjtvs

Bu Haberi 989 kişi okudu!
04/06/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.