ÇİN, PAKİSTAN'A UYGUR EKMEĞİ İHRAÇ EDİYOR

Çin Haber Ağı'nın verdiği haberine göre, 7 Ekim itibariyle Doğu Türkistan’daki sözde Xinjiang Kaşgar Nenda Tarım ve gıda şirketi tarafından üretilen Uygur ekmeğinin (Nan), Kaşgar Eyaleti, Taşkurgan Bölgesi'ndeki Sınır Ticaret Bölgesi aracılığıyla Pakistan'a ihraç edildiği bildirildi.

Ayrıca Haberde, Çin menşeli olarak etiketlenen Uygur ekmeklerinin Pakistan'da popüler olduğu ve bundan sonra düzenli olarak ihraç edileceği belirtiliyor.

Çinli yetkililer 2020 yıl başından beri salgına destek bahanesiyle Çin eyaletlerine göndermek için Doğu Türkistan’da büyük ölçekli ekmek fırınlar kurmuştu. Bu kapsamda Uygur geleneksel gıda endüstrisinde boy gösteren fırıncılığı tekellerine almaya başlamıştı. Bireysel ekmek ustalarının büyük çoğunluğu Kampa alınarak bahse konu devasa tesislerde yüzlerce usta köle işçi olarak çalıştırılıyor.Çinli yetkililer ise özel fırınları kısıtlayıp Ekmek ustalarını topladığı büyük ölçekli fırınlar aracılığıyla birleşik tedarik zinciri oluşturduğunu ve bu alanda ayrıca istihdam yarattığını savunuyor.

Gözlemciler, Doğu Türkistan’da son yıllarda ortaya çıkan Sözde Xinjiang Kaşgar Nenda Tarım şirtketi’nin bahsi geçen büyük fırınlardan biri olduğu ve Çin'e ait bu fırınlarda çalışan Uygur Nan ustalarının, Çin hükümetinin kölelik sisteminin kurbanları olduklarını kaydetti.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:RFA
Bu Haberi 268 kişi okudu!
08/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.