Çin, otomobillere işitsel ve görsel cihaz zorunluluğu getirdi

Çin rejimi, gözetim ve baskıyı daha da arttırmak için Otomobillere yönelik özel bir bildiri yayınladı.Bildiride araçlara monte edilen görsel-işitsel ekipmanların yönetiminin daha da güçlendirilmesi yönünde düzenlemeler getirildi.

Pekin haber Ağında 15 Eylül yer alan ve Çin Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresi'nin bildirdiğine göre, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı ve Ulusal Pazar Denetleme Bürosu gibi üç kurum yakın zamanda bütün otomobil sahiplerini ilgilendiren bildirimler yayınladı. Buna göre Otomobillere takılan kablosuz radyo alıcı terminallerinin yönetiminin standartlaştırılması talep ediliyor. Bildirimde, Çin'de üretilen ve satılan tüm otomobillerin ve ithal otomobillerin kablosuz radyo alıcı modelleriyle donatılmasını ve merkezi yönetim tarafından kontrol edileceği belirtiliyor.

“MERKEZİ İDEOLOJİYE ODAKLANIN”
Ayrıca, her seviyedeki radyo ve televizyon istasyonlarının, Yayın medya merkezlerinin, merkezi yönetimle uyum içerisinde medya yayın çalışmalarını yürütmesi, teşvik ve etkiyi artırması, Çince modernleşme, sosyalist temel değerler vb. Merkezi ideolojiye odaklanması talep ediliyor.

Ana akım medyaya entegrasyonunu iyi takip ederek, yüksek kalitede görsel-işitsel içerikleri karşılayan programlar üreterek, merkezi yönetimin sesini güçlü bir şekilde yansıtmaları isteniyor.  Radyo ve televizyon, endüstri ve bilgi teknolojisinden sorumlu departmanların, arabalara takılan çevrimiçi görsel-işitsel ürünlerin izlenmesi ve yönetimini güçlendirmesi gerektiğinin altı çizilen düzenlemede, araç sistemine yalnızca nitelikli çevrimiçi görsel-işitsel yazılımlar kurulabilirken, merkezi yönetimden bağımsız yasa dışı kullanımın yasaklandığı belirtiliyor. 

MERKEZİ İDEOLOJİYE ZARAR VERMEK SUÇ
Öte yandan yasadışı programların tespiti ve her düzey radyo istasyonlarının yasa dışı isimlendirilmesine sıkı bir şekilde müdahale edileceği, Merkezi hükümet ideolojilerine zararlı içeriklerin yayılmasının önlenmesi ve yasa dışı çevrimiçi ses-görüntü hizmeti uygulamalarının temizlenmesi, Çin'in resmi radyo ve televizyon programlarının yaygınlaştırılmasının gerekliliği vurgulanıyor.

DOĞU TÜRKİSTAN’DA ZATEN UYGULANIYORDU
Gözlemciler, Çin rejiminin insanları araba kullanırken bile propagandalarını dinlemeye zorladığını, bu uygulamaların zaten Doğu Türkistan'da uzun zamandır aktif ve farklı şekilde uyguladığını, üstelik daha önce bölgeye giden gazeteci ve insan hakları savunucularının görsel delilleriyle sabit olduğunu, bahse konu uygulamaların ancak şimdilerde yönetmeliklere dahil edildiğini, aslında bunun, soykırım suçunu meşrulaştırmaya çalışan işgalci Çinin, zulmü devam ettirme niyetini açığa çıkardığını kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1139 kişi okudu!
19/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.