Çin, Orta Asya'nın eğitim sistemine el uzattı

Çin, Orta Asya merkezli birçok ülkede nüfuzunu artırmak için bir takım hamleler yapıyor. Orta Asya (Türkistan) ülkelerinin istihbarat teşkilatlarını Doğu Türkistan'da toplantıya çağıran İşgalci Çin, geçtiğimiz hafta, Urumçi'de bir “Asya-Avrupa Uluslararası Eğitim Fuarı” düzenledi.

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan habere göre, 2023 “Asya-Avrupa Uluslararası Eğitim Fuarı” 15 Eylül'de Urumçi'de gerçekleşti. 
Asya-Avrupa Uluslararası Eğitim Fuarına, Pakistan, Kazakistan, Kırgızistan gibi Çin’in “Bir Kuşak ve Bir Yol” Projesini destekleyen ülkelerin eğitim departmanlarından yetkililer ile 18 ülkedeki 56 üniversite dekanı ve uzmanları katılım sağladı. 

100’DEN FAZLA ÜNİVERSİTE DEKANI KATILDI
Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan ve diğer ülkelerin Eğitim Bakan Yardımcıları video konferans yöntemiyle konuşma yaptı.
Fuar’a ayrıca Doğu Türkistan ve Çin'deki 100'ün üzerinde üniversiteden ilgili yetkili ve uzmanlar iştirak etti.

Fuar’da Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” kukla başkanı Erkin Tuniyaz açılış töreninde konuşma yaparak, fuarın düzenlenme amacını açıklarken,  Çin-Orta Asya (Türkistan) Zirvesi'nin ruhunu ve Soykırım suçlusu Xi Jinping ideolojisinin ruhunu hayata geçirmek için önemli olduğunu söyledi. 

HEPSİ İPEK YOLU TUZAĞINA DÜŞMÜŞ ÜLKELER
Çin ile “Bir Kuşak, Bir Yol” girişimini ortaklaşa inşa eden ülkeler arasında eğitim alanında işbirliği ve metot alışverişleri kapsamında fuarın ilişkileri derinleştirmek için iyi bir fırsat olduğunu iddia etti.

Konferans aynı zamanda çeşitli ülkelerdeki üniversitelerin “İpek Yolu Üniversiteleri Birliği” ne katılmalarını hızlandırmak için zemin oluşturduğunu, Gençleri eğitim için Çin'e gelmeye teşvik etmek, Üniversiteler arasında bilimsel alışverişi ve yeteneklerin yetiştirilmesinde işbirliğinin güçlendirilmesi hakkında bahsetti.

Ayrıca yan etkinlik olarak 2023 Asya-Avrupa Sergisi düzenlendi. Burada “Urumçi Uluslararası Eğitim Fuarı” girişimi tanıtıldı.


İLGİLİ HABERLER: TÜRK LİDERLER ÇİN-ORTA ASYA ZİRVESİNDE


Bu yıl Mayıs ayında Çin'in Xian kentinde düzenlenen Çin-Orta Asya Zirvesi'nin ardından, Çin ile Orta Asya ülkeleri arasında geniş çaplı bir ekonomik işbirliği ve bir düzine anlaşma imzalanmıştı. Anlaşıldığı üzere, Çin rejiminin medya ve eğitim sektörü aracılığıyla Orta Asya'daki (Türkistan) yumuşak gücünü artırma çabalarını güçlendirmeye çalışıyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1003 kişi okudu!
20/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.