Çin Ordusu Harekete geçti. Dünyadan tepkiler yağıyor!

Çin yönetiminin Tayvan Cumhuriyeti'ne yönelik tahrik girişimleri son günlerde hız kazandı. Buna bağlı olarak Çin, uzun yıllardan beri hak iddia ettiği Tayvan'ı işgal etmeyi planlıyor.

Tayvan'ın yeni Cumhurbaşkanı Lai Ching-te 20 Mayıs 2024 tarihinde Tayvan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda göreve başlamak için yemin etti. Cumhurbaşkanı Lai Ching-te yemin konuşmasında Çin'e boyun eğmeyececeklerini belirtmişti. Çin yönetimi ise bu duruma tepki olarak "Müşterek Kılıç-2024A" adını verdiği işgal tatbikatını başlattı.

"BAŞKOMUTAN OLARAK BENİM SORUMLULUĞUM ÜLKEYİ KORUMAKTIR" 
Çin'in Tayvan'a yönelik başlattığı tatbikata karşı dünya ülkelerinden tepki gelmeye başladı. Bu kapsamda ABD, Avustralya ve Japonya'dan tepkiler geldi. Tayvan lideri Lai Ching-te, "Askeri reformları desteklemeye devam ediyorum. Başkomutan olarak benim sorumluluğum ülkeyi korumaktır." dedi.

"TAYVAN BOĞAZI'NDA BARIŞ VE İSTİKRAR HEPİMİZİN ÇIKARINADIR”
Öte yandan ABD'li Korgeneral Stephen Sklenka, Çin'in Tayvan çevresindeki tatbikatlarından endişe duyduğunu açıkladı. 

Bir diğer açıklama da Avustralya'dan geldi. Dışişleri Bakanı Penny Wong, geniş çaplı askerî operasyonların, bir kazaya yol açma ya da gerilimi tırmandırma riskinden endişe duyduğunu belirterek, “Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar hepimizin çıkarınadır.” dedi.

"ULUSLARARASI TOPLUMUN İSTİKRARI AÇISINDAN DA ÖNEMLİ"
Japonya Kabine Baş Sekreteri Hayaşi Yoşimasa, düzenlediği basın toplantısında, Çin'in Ada yakınlarında başlattığı askerî tatbikatın bölgedeki barış ve huzuru baltaladığını belirterek, "Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar, sadece ülkemizin ulusal güvenliği açısından değil tüm uluslararası toplumun istikrarı açısından da önemli" ifadelerini kullandı.

Çin Ordusu'nun Doğu Cephesi Komutanlığı'ndan yapılan açıklama, Çin ordusunun, Tayvan Boğazı, Tayvan Adası'nın kuzey, güney ve doğu bölgeleri ile ana kara yakınındaki Kinmen, Matsu, Vuçi ve Dongyin adaları çevresinde müşterek askeri tatbikata başladığı belirtildi.

İLGİLİ HABERLER: "ÇATIŞMA ARAYIŞINDA DEĞİLİZ"

Komutanlığın açıklamasında, 'Müşterek Kılıç-2024A' adı verilen, iki gün sürecek tatbikata, kara, hava, deniz ve roket kuvvetlerinden birliklerin katıldığı, müşterek deniz-hava muharebe hazırlık devriyesi, müşterek muharebe alanı ele geçirme ve kontrol ile kilit hedeflere müşterek atış talimleri yapılacağı kaydedildi. Tatbikatta, "devriye araçlarının Tayvan Adası çevresindeki alanlara odaklanacağı, ada zinciri içinde ve dışında müşterek harekatlarla birliklerin gerçek muharebe kabiliyetlerinin test edileceği" aktarıldı.

Tayvan Savunma Bakanlığı, sosyal medya platformu X'teki hesabından yaptığı paylaşımda, Çin ordusunun tatbikat duyurusunu kınarken "Biz çatışma arayışında değiliz ama çatışmadan kaçacak da değiliz. Ulusal güvenliğimizi koruyacağımıza güvenimiz tam." ifadesine yer verildi.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: Euronews

Bu Haberi 737 kişi okudu!
24/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.