Çin, Okul Dışı Eğitimleri yasadışı ilan etti

Çin'in Uygur Çocuklara karşı uyguladığı zorunlu asimilasyon politikasını güçlendirmek için, sözde “Okul dışı eğitim, geçici idari ceza tedbiri” adı altında yeni düzenlemeleri içerin bir bildiri yayımladı.

Çin Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayınlanan bildiriye göre, 15 Ekim'den itibaren uygulamaya konacak “Okul dışı eğitime yönelik geçici idari ceza tedbirleri”, altı paragraf ve 44 maddeden oluşuyor. 

Bahse konu tedbirler, okul dışı eğitim, her türlü yasa dışı davranış ve yasal sorumluluk, Cezai soruşturma ile icra ve infaz makamları, idari ceza ve yargı yetkisi, yargı sürecinin denetimi vb. hususları içeriyor.


İLGİLİ HABERLER: RAPOR: İLK HEDEF ÇOCUKLAR


Buna göre, bireysel veya yasal temsilciler, yahut kurum ve kuruluş temsilcileri, üç yaş altı çocuklar ile ilkokul ve ortaokul öğrencilerini kabul etmeleri, Okul dışında "yasadışı" eğitim vermeleri durumunda idari ceza işlemlerine tabi tutulacak.

Tedbir, okul dışı eğitime yönelik idari cezanın uygulanma süreci, ilçe veya daha yüksek düzeyde halk hükümetlerinin, idari işlem dairelerinin ilgili kanun ve düzenlemeleri eksiksiz uygulamasını gerektiriyor. 

Ayrıca yüz yüze ve çevrimiçi eğitim için ayrı hükümler getirileceği, Okul dışı eğitim, ikiden fazla kişinin, yüz yüze eğitimin gerekliliklerini karşılayan özel bir eğitim sahasında veya çevrimiçi eğitim için özel olarak hazırlanmış bir web sitesi üzerinden eğitime uygun organizasyon yapısına sahip olmaları gözetmeksizin her türlü işbölümüne dayalı eğitime izin verilmeyeceği, Okul dışında eğitim kurumu kurma eyleminin fiili suç teşkil edeceği belirtiliyor. 

SİSTEMATİK ASİMİLASYON UYGULUYOR
Bilgilere göre, okul dışında onay almadan kurs açan kişi ve kuruluşlar 100.000 yuan'a kadar uyarı cezasına çarptırılacak.

Gözlemciler, sözde “okul dışı eğitime yönelik geçici idari ceza tedbirleri” nin yıllardır Doğu Türkistanlı çocuklara yönelik uygulanan bir baskı aracı olduğunu, buradaki amacın, aslında halkın, bütün Uygur Çocukların dini inancından, milli değerlerinden, öz benliğinden koparmaya yönelik uygulamalar olduğunu, insanları baskı altında zorla asimilasyonuna maruz bırakma eğilimi olduğunu, kültür-medeniyet, yazı ve ana dilin kısıtlanması, Çince eğitim dayatması bütün bunların bariz göstergesi olduğunu kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1185 kişi okudu!
15/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.