Çin motiflerini ters asan 178 kişi cezalandırıldı

İşgalcı Çin komünist yönetimi uzun zamandır aşikara bir şekilde Doğu Türkistan Türklerinin milli bayramlarını kutlamasına yasak getirip Çin bayramlarını kutlamaya zorluyor. 2017'de başlayan büyük ölçekli keyfi tutuklama olayından bu yana Uygurların Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı ve Nevruz kutlamalarını yasaklayan Çin rejimi, bölgedeki Uygurlar ve diğer Müslüman etnik gruba Çin geleneksel bayramlarını dayatıyor.

Bu yıl 23 ocakta kırsaldaki ahalileri Çin yeni yılı “Çuncie” bayramını kutlamaya zorladığı, köy ve kasabalardaki Çinli yetkililerin Uygur ailelerin evlerine, kapılarına ve pencerelerine Çin motifleri ve fener asmalarını, geleneksel Çin yemekleri yemelerini istediği ortaya çıktı.

Özgür Asya Radyosunun bildirdiğine göre Aksuda'da alışık olmadığı için Çince yazılı bayram motiflerini ev içi ve kapı, pencereleri üzerine ters astıkları gerekçesiyle çok sayıda aile üyelerinin cezalandırıldığı öğrenildi.

“ÇİN MOTİFİNİ TERS ASMAK” NE BÜYÜK SUÇ!
23 Ocakta elde edilen bilgilere göre Aksu’da Çin motiflerini ters asan ailelerden 178 kişinin cezalandırıldığını ve 3 kişinin “Çin kültürünü aşağılamak” suçlamasıyla gözaltına alındığı ortaya çıktı.

Çin medyasında çıkan ilgili haberlerde, Pamir Dağları'ndan Tarım Nehri kıyılarına, Gulca Nehri Vadisi'nden Turpan Havzası'na kadar sözde büyük Çin ulusu hep birlikte Bahar Şenliğini gönlünce kutladıkları propagandası yapılıyor.

İSLAM’A DÖNMEDİKLERİNİ GÖRMEK İSTİYOR
Bilgilere göre bazı şehirlerde Çin bayramı dolaysıyla Uygurları Çin yemeği kisvesi altında içki içmeye, domuz eti yemeye, domuz yağıyla yapılan kekleri yemeye, Çin mabetlerini ziyaret etmeye ve Çin putlarına tapmalarını talep ederek İslam'a dönmediklerini ifade etmeye zorladığı belirtiliyor.

Ayrıca Çin medyasında çıkan haberlere göre Doğu Türkistan'ın Kaşıgar, Hoten, Artuş ve Aksu bölgelerindeki Uygur Türkleri, Çinli yetkililerin talimatı üzerine Çinlilerin yöresel kıyafetlerini giyerek Çine özgün ‘’Yngır’’ve Ejderha dansı yaptığı, Çin Komünist Partisine (ÇKP) bir dizi mediheler içeren Şirler okuduğu ve Caddelerde teşhir edildiği bildirildi.

UYGUR MEDENİYETİ YOK OLMANIN EŞİĞİNDE
Gözlemciler, Çin’in aslında Halkı Çinli gibi davranmaya teşvik ederek komünizm fikrini telkin etmek istediğini, derin Kültüre sahip Uygur Türklerinin elinden alınmaya çalışılan Kültürel Değerlerin tükenmek üzere olduğuna dikkat çekerken, Çin’in nihai hedefinin daha ileri kuşaklara kadar beyinlerini tamamen yıkamak ve özbeöz vatanı Doğu Türkistan’ın işgal edilmiş toprak olduğunu hatırlayacak kimseyi bırakmamak olduğunu, böylece Uygur görünümlü Çinlileri peydahlamayı başaracağını kaydetti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 662 kişi okudu!
24/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.