Çin merkezli uygulamalarda casusluk tehlikesi

Yeni bir rapor, Çin’in çevrimiçi uygulamalar vasıtasıyla kullanıcı verilerini toplayarak yabancı ülkelerde propagandasını güçlendirdiğini ortaya koyuyor.

Amerika’nın sesi VOA’nun 13 Mayıs tarihli haberine göre, Çin'in yurtdışındaki kara propagandasını yaygınlaştırmak ve casusluk faaliyetlerini genişletmek için çevrimiçi uygulamaları kullandığına ilişkin yeni bir rapor yayınlandı. 

Söz konusu rapor, Çin rejiminin sosyal tercihleri, karar verme kabiliyeti, sosyal geçmişleri ve demografik bilgileri başta olmak üzere bütün kişisel verilerini incelemek ve hedef kitlelerin bütün sosyal eğilimini analiz ederken kara propagandasını güçlendirmek ve etkisini arttırmak için “Temu” ve diğer Çin kontrolündeki Cep telefonu uygulamaları dahil çevrimiçi platformlardan elde edilen verileri kullandığını gösteriyor. 

Uzmanlar, ABD başta olmak üzere Çin uygulamalarının yaygın kullanıldığı batılı ülkelerin Ulusal güvenliği korumak ve vatandaşların kişisel verilerinnin Çin'e akışını önlemek için daha kapsamlı veri koruma yasalarına ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Avustralya Stratejik Politika Araştırmaları Enstitüsü (ASPI) tarafından bu ayın başında yayınlanan raporda, Çin'in, hedef kitlenin sosyal tercihlerini, davranışlarını ve karar verme kabiliyetini anlamak amacıyla yabancı ülke kullanıcıları hakkında veri elde etmek için popüler uygulamaları, oyunları ve çevrimiçi platformları kullandığını gösteriyor. 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN’DEN SÜBVANSİYONLAR ALIYOR

Bu süreçte Çin propaganda dairesi ve devlet destekli medya kanalları ile Çinli teknoloji şirketlerinin yakın bağları olduğu tespit edilirken, söz konusu şirketlerin Çin komünist rejimi tarafından büyük miktarda sübvansiyon alması ise dikkat çekiyor. 

VOA’ya röportaj veren bir kullanıcı, Çin merkezli “Temu” uygulamasını ilk kez bir ay önce indirdiğini, bu alışveriş platformunda ev dekorasyon ürünleri fiyatının Amazon gibi Batılı çevrimiçi mağazalara göre çok daha ucuz olduğunu ve sipariş verdiğini, ancak üç hafta sonra paketi açtığında satın aldığı şeyin beklentiyi karşılamadığı, resmedilen üründen on kat daha kalitesiz ve absürt malzeme olduğuna tanıklık ettiğini anlatıyor. Ayrıca malların anlatıldığı gibi özelliklere sahip olmadığı ve ürün reklamında Çin propagandası haricinde anlatılan ürünle tamamen alakasız içeriklerle karşılaştığını söylüyor.

Hayal kırıklığına uğramış kullanıcılar Çinli “Temu” uygulamasını hemen silmesine rağmen, defalarca dolandırıcılık aramalarının ve kısa mesajların sayısında artış yaşandığını belirterek, Çin uygulamasını indirdikten sonra, eskisinden daha fazla dolandırıcılık çağrısı almaya başladığını ve kişisel bilgilerinin çalındığından şüphelendiğini anlatıyor. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: VOA

Bu Haberi 13203 kişi okudu!
16/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.