Çin Malları Piyasadan kaldırılıyor

Dünya çapındaki Doğu Türkistan’daki soykırım karşıtı önlemlerden biride, Çinin insanlık dışı suçlarıyla bağlantılı olan ticaret yollarından ABD pazarına gelen malların yasaklanmasıydı. Son zamanlarda bu tedbirlerin son uygulaması bir kez daha pratik bir şekilde hayata geçirilmiş oldu.

25 Ekim ABD'nin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Best Buy, Home Depot ve Lowes, gibi markaların raflarındaki güvenlik kameralarını ve yan ürünlerini Doğu Türkistan’daki zorunlu çalıştırma nedeniyle kaldırdığı bildirildi.

Haberde yine bu ürünlerin ABD pazarına tedarikçilerin de Çin hükümeti tarafından büyük ölçekli gözetim teknolojisi sağladığı, Özellikle Dahua ve Hikvision gibilerinin Doğu Türkistan’da doğrudan siyasi baskı üzerinde çalışan şirketler olduğu belirtildi.

Home Depot sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "biz Ciddi mesleki etik sorunları nedeniyle bu ürünlerin satışını durdurduk" ifadelerine yer verdi.

Bu güvenlik kameraları şu anda ABD topraklarındaki diğer yerlerde ve mağazalarda satılıyor ve bu bölgelerdeki yönetimlerinde uygun önlemleri almaları bekleniyor.

ABD Hazine Bakanlığı Doğu Türkistan’daki soykırım ve zorla çalıştırma nedeniyle çok sayıda Çinli şirketi kara listeye alarak, bu şirketlerin mallarına ABD gümrüklerinde el koymuştu. Ayrıca ABD pazarına ihraç edilmesi de yasaklanmıştı.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:RFA
Bu Haberi 169 kişi okudu!
27/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.