Çin’li şirketin maden ruhsatı iptal oldu

Danimarka Grönland Hükümeti, merkezi Nouk şehri yakınlarındaki bir Çinli maden şirketinin lisanslarını iptal ettiğini duyurdu.

Agence France-Presse'ye göre, Grönland hükümeti 22 Kasım'da Grönland Özerk Bölgesi'nin başkenti Nook kasabası yakınlarındaki Çinli madencilik şirketi Junan Group'a verilen demir cevheri madenciliği ruhsatını iptal etti. Bu Karar Arktik Grönland adasına taşınmayı düşünen zengin Çinli şirketlere ciddi bir darbe olarak yorumlanıyor.

Haberde Çinli kömür ve demir cevheri ithalatçısı Junan Group'un 2015 yılında Isua madeninin kontrolünü ele geçirdiği ve bu Projenin eski sahibi London Mining Company iflas ederek Çin'e Grönland'daki ilk maden ruhsatını verdiği bildirildi.

Yerel yönetimden yapılan açıklamada, İşletmenin hareketsizliği nedeniyle lisansın iptal edildiği ve Junan Group'un lisansının resmi olarak iptal edilmesinin ardından projeyle ilgilenen diğer şirketlere devredileceği ifade ediliyor. Ayrıca Çinli şirket sözleşme kapsamında önceden kararlaştırılan güvenlik depozitosunu ödemediğinden kaynaklandığı vurgulandı.

Reuters’in konuyla ilgili haberine göre, Grönland hükümeti ayrıca Çinli Junan Group'tan tüm jeolojik verileri iade etmesini, kalan bir buçuk milyon Danimarka kronu fazlasını ödemesini ve maden alanını temizlemesini talep etti.

Grubun Danimarka hükümetinden 2016 yılında Grönland'daki terk edilmiş deniz üssünü satın almasını talep ettiği iddia ediliyor. Ancak Danimarka hükümeti ulusal güvenlik tehdidini düşünerek Çin'in taleplerini reddediyor. 2018'da Çin Merkez Bankası ve devlete ait inşaat şirketleri de finansman sağlayarak Grönland’da iki havaalanı inşa etme planını ortaya koyuyor. Ancak Grönland özerk hükümetinden Çin’e bir türlü izin çıkmıyor.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press

 

Bu Haberi 138 kişi okudu!
24/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.