Çin, Kutubi'da doğal gaz rezerv deposu açtı

Çin rejimi son yıllarda Doğu Türkistan halkına yönelik soykırımını yoğunlaştırmakla kalmayıp bölge kaynaklarını sömürerek Çin illerine transferlerini hızlandırıyor. Geçtiğimiz günlerde Doğu Türkistan’daki Çin Petrol Şirketi Xinjiang şubesi tarafından yapımı devam eden Kutubi doğal gaz rezerv deposu kuruluşunun tamamlandığı ve Doğal gaz kuyusunun Çin’in kışlık arzını karşılamada kullanılacağı öğrenildi.

 

Çin haber kaynaklarına göre, Çin Petrol şirketinin sözde Xinjiang şubesi, 19 Kasım'da Kutubi doğal gaz rezerv kuyusunu açtı. Halı hazırda Doğu Türkistan’daki en büyük doğal gaz rezerv kuyusu sayılan noktada 10. döngü doğal gaz üretiminin başladığı öne sürülürken Kış boyunca Rejim hükümeti tarafından desteklenen Proje kapsamında “doğudan batıya gaz iletim hattı” boyunca tüm istasyonlarda söz konusu rezerv deposundan gelen rezervlerin kullanılacağı ve önümüzdeki bahara kadar Çin’in doğal gaz arzını karşılayacağı bildirildi.

EN BÜYÜK DOĞAL GAZ DEPOLAMA NOKTAS
Doğu Türkistan’daki Sözde Xinjiang Petrol Rezervi Doğal Gaz Depolama şirketine göre, Arzı karşılamak için yeni kuyuların kapasitesi bu kış ve önümüzdeki bahara kadar kademeli olarak artırılacağı ve mevcut Doğal gaz rezervi için en büyük depolama noktası olarak değerlendirileceği belirtiliyor.

Çin’li makamlara göre, Kutubi doğal gaz rezerv deposuna bu yaz itibariyle 580 milyon metreküpten fazla gaz ilave edilerek tarihin en yüksek seviyesine ulaştırıldığı, yaz mevsimi boyunca Kutubi Doğal gaz Rezerv deposuna gaz pompalandığı ve kışın gaz tüketiminin en yoğun olduğu dönemde genel arzı karşılamak için bahse konu deponun önemli rol oynaması hedefleniyor.

Haziran 2013'te üretime başlamasından bu yana, Kutubi rezerv alanında tam doluluk söz konusu. Bunun yanı sıra toplamda 18,48 milyar metreküp gaz üretimi gerçekleşirken, toplam 13,8 milyar metreküp doğal gaz’ın Çin illerine transfer edildiği biliniyor.

ENERJİ AÇIĞINI KAPATMAK İSTİYOR
Çin rejimi, sözde salgın bahanesiyle uyguladığı tam kapanma, Doğu Türkistan’daki soykırım nedeniyle getirilen uluslararası ticaret ambargoları, Çin eyaletlerinde art arda yaşanan felaketlerin yol açtığı kömür ve enerji açığını kapatma planları kapsamında, Doğu Türkistan'da kömür, demir cevheri ve petrol ile doğal gaz kaynaklarının yağmalanmasını yoğunlaştırdı. Buna ek olarak Doğu Türkistan kaynaklarını kendi çıkarları için kullanmak dışında yurt dışına ihraç ediyor. Ancak bu denli zengin toprakların asil sahibi olan yerli halka hiçbir kullanım hakkı tanımazken, Uygur Türklerini köle işçi olarak çalışmaya zorluyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 373 kişi okudu!
30/11/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.