Çin kültür hırsızlığına devam ediyor!

Çin, Doğu Türkistan'daki soykırım politikalarından biri olan kültür soykırımı uygulamalarını bölgede hızlandırmışken, yurt dışında yok etmeye çalıştığı Uygur kültürünü Çin kültürü olarak tanıtmaya devam ediyor. Bu kapsamda Çin yönetimi tarafından Kuveyt'in Hawali eyaletinde inşa edilen Kuveyt Çin Kültür Merkezinde 27 Mayıs 2024 tarihinde "Çin Kültürü Deneyim Günü" etkinliği düzenlendi.

ÇİN UYGUR KÜLTÜRÜNÜ ÇİN KÜLTÜRÜ OLARAK TANITIYOR

Etkinlikte Uygur kültürü, Çin kültürünün bir parçasıymış gibi sunuldu. Etkinliğe Kuveyt'teki diplomatların eşleri ve Kuveyt vatandaşları katılırken, kendilerine Uygur kültürü, Çin kültürünün özü olarak tanıtıldı. Etkinlikte sergilenen dans, müzik ve giyim gibi öğelerin çoğu, Uygur Türklerine özgü olmasına rağmen Çin hükûmeti, Uygur Türklerinin kültürel kimliğini çalarak kendi kültürüymüş gibi lanse etti.

TÜRK KİMLİĞİNİN VE MİRASININ YOK EDİLMESİNE HİZMET EDİYOR
Bu durum, Çin'in Doğu Türkistan'da uyguladığı kültürel soykırım, asimilasyon ve kimlik hırsızlığını bir kez daha gözler önüne serdi. Bu tür etkinliklerde Uygur kültürünün yanlış tanıtılması, Türk kimliğinin ve mirasının yok edilmesine hizmet ediyor.

Öte yandan Çin’in İstanbul Başkonsolosu Wei Xiadong, Doğu Türkistan halkına karşı yürütülen sistematik soykırım ve asimilasyon politikalarını örtbas etmek için İstanbul’da Uygur müziği ve dans gösterisi düzenleyeceğini duyurmuştu. 

İLGİLİ HABERLER: TÜRKİYE’DEKİ UYGUR STK’LARDAN TEPKİ

Aynı ekibin Türkiye’de yapacağı ve işgal altındaki Doğu Türkistan’da devam eden Müslüman Türk soykırımını örtbas etmeyi amaçlayan etkinliğine, Doğu Türkistan diasporası, özelliklede Uluslararası Doğu Türkistanlılar STK’lar Birliği (UDTSB) tarafından tepki gösterildi.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 

Bu Haberi 1144 kişi okudu!
01/06/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.