Çin, Kore'de Uygurlarla ilgili sahte propaganda başlattı

Çin mezalimi, Doğu Türkistan'daki sistematik soykırım uygulamalarını gizlemek ve Uluslararası toplumun algısını değiştirmek maksadıyla başlattığı kara propaganda eylemlerini, Asya ülkelerine genişletmeye çalışıyor. 

Bu minvalde Güney Kore’de sözde “Bizim XinJiang Yahşi Yer” temalı Kara propaganda kampanyası başlatıldığı öğrenildi. 

Çin’in Xinhua Haber Ajansına göre, Çin rejimi, 16 Kasım'da Güney Kore'nin başkenti Seul'de sözde “Bizim XinJiang Yahşi Yer” sloganıyla başlatılan “Kültür turizm” haftası açılış törenini gerçekleştirdi.

“BÖLGEDEKİ KALKINMAYI GÖRÜN” 
Törende konuşan Çin'in Güney Kore Büyükelçisi Xing Haiming ve sözde "XinJiang Uygur Özerk Bölgesi" Kültür ve Turizm departmanı direktör yardımcısı Zhang Yongdong, ayrı ayrı konuşma yaparak, "Bu etkinliğin Çin ve Güney Kore halkı arasındaki dostluğun güçlenmesine katkıda bulunacağını ve daha fazla Güney Koreli dostların XinJiang'ı ziyaret ederek bölgedeki kalkınma ve sosyal yaşamı gözden geçirmesini memnuniyetle karşılıyoruz” şeklinde konuştu. 

Söz konusu kara propaganda kampanyası, Seul'deki Çin Kültür Turizm Merkezi, Doğu Türkistan’daki sözde "XinJiang Uygur Özerk Bölgesi" Kültür ve Turizm Departmanı, Kore-Çin Ekonomi, Kültür ve Eğitim Cemiyeti tarafından ortaklaşa düzenlenirken, sahte Çin propagandaları, Kasım ayı sonuna kadar devam edeceği aktarıldı.
KURGULANMIŞ PROPAGANDAYLA ALGILARI YANILTIYOR 
Seul'deki Çin Kültür Merkezi etkinlik için 100’e yakın sözde "XinJiang" temalı fotoğraf sergisi, sahte propaganda videoları, kurgulanmış Belgeseller ve de Doğu Türkistan'dan getirdiği Uygur sanatçıların gösterileriyle Kore toplumunun algısını yanıltmaya çalışıyor.
Gözlemciler, Çin rejiminin bu hamlesini değerlendirerek, uluslararası toplumda artan tepkileri ve eleştiri seslerini susturmak ve insanlık dışı suçlarını örtbas etmek için olduğunu, sürekli genişleyen ve güçlenen bu tür kara propagandalar, ekonomik ve teknolojik gücü sayesinde ister istemez çıkar odaklı ülke yöneticileri tarafından Uygurlara yapılan zulmü gözlerden ırak tutmayı hedeflediğini kaydetti. 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: news.cn

Bu Haberi 751 kişi okudu!
21/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.