Çin, Köle İşçilik Ürünlerinin Avrupa'ya İhracatını Hızlandırdı

Çin, Doğu Türkistan'daki Korgas sınır kapısı üzerinden köle işçilik ürünlerini ve de yağmaladığı bölge kaynaklarını Avrupa'ya taşıyan tren hattı sayısını 60'a çıkardı.

Çin propaganda ajansı Tanrıdağ ağı 10 Mayıs 2022 tarihli haberine göre, İşgalci Çin yönetimi bu yıl Korgas sınırından Avrupa'ya gidecek dört yeni güzergâh daha oluşturduğu, böylece Doğu Türkistan'dan yağmalanan kaynakları ve zorunlu çalıştırma ürünlerini Korgas üzerinden Avrupa'ya taşıyan toplam tren hattı sayısının 60’a çıkarıldığı öğrenildi.

Korgas Gümrük Düzenleme Dairesi'ne göre, 2021 yılı itibariyle Korgas’tan geçen Avrupa trenlerinin sayısında benzeri görülmemiş bir artış görülmüş, 2021'den 8 Mayıs 2022 ye kadar Korgas’tan geçecek Avrupa trenlerine 39 yeni tren daha eklendiği belirtiliyor. Yeni eklenen Avrupa tren seferleriyle beraber Korgas sınır güzergâhından geçecek olan toplam tren sayısının %65'ini sadece Avrupa trenlerinin oluşturduğu ifade ediliyor.

Bilgilere göre 2021 yılı Korgas sınır kapısı üzerinden Urumçi’den Rusya’ya, Korla'dan Gürcistan'a ve Sanji'den Kazakistan'a 11 yeni tren hattı eklenirken, 2022'de yeni eklenen dört güzergahtan ikisinin, sırasıyla Kaşgar'dan Almatı'ya ve Kaşgar’ın Kargalık ilçesinden Tacikistan'ın Sibding'e giden Avrupa trenleri olduğu öne sürülüyorken yeni eklenen trenlerin Çin’in Xi'an, Chongqing ve Chengdu şehirlerinden yola çıkarak Korgas’ta mal basıp, Avrupa’ya geçeceği belirtiliyor.

DOĞU TÜRKİSTAN KAYNAKLARI ÇALINIYOR

Korgas Gümrük istatistiklerine göre, Avrupa trenlerine yüklenen malların ciddi ölçüde artmasıyla beraber çeşitlerinin de aynı oranda arttığı ve bu malların ekseri çoğunluğunu ise Doğu Türkistan’dan çalınan doğal kaynaklar oluşturduğu görülüyor.

Çin virüsü (Covid-19), uluslararası toplumun Çin'e uyguladığı ticaret ambargosu ve Çin eyaletlerinde yaşanan bir dizi felaket gibi faktörler nedeniyle son dönemde Çin ekonomisinde bir durgunluk yaşanıyor. Çin rejimi ise boşluğu doldurmak için Doğu Türkistan kaynaklarını çalma hızını arttırırken, aynı zamanda güçlendirme ve geliştirmeyi de ihmal etmedi.

Gözlemciler, Çin rejiminin Bölge kaynaklarını ve Doğu Türkistan'daki Uygurların köleleştirilerek elde edilen zorla çalıştırma ürünlerini Çin'in ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmanın yanı sıra Batı ve Avrupa’ya ihracatını hızlandırdığını, Doğu Türkistan’ın asil sahipleri olan yerel halkın ise faydalanmasına hiç imkan vermediğini, Batılı hükümetlerin Çin'e soykırım uyguladığı gerekçesiyle baskı yapıyor olmasına rağmen, Rejimin hala Doğu Türkistan'daki köle işçilik ürünlerini bazı Avrupa ülkelerine ihraç etmeyi devam etmekte olduğunu kaydetti.

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 683 kişi okudu!
12/05/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.