Çin, köle işçilik politikasına devam edeceğini belirtti

Çin rejim hükümeti, uzun yıllardır Doğu Türkistanlıları sözde “yoksulluktan kurtarma” bahanesiyle farklı bölgelere veya Çin vilayetlerine zorunlu çalıştırmak üzere sürgüne gönderiyor.

 

Elde edilen bilgilere göre Çinli yetkililer bazı şehir ve bölgeleri ziyaret ederek bölgeye inşa edilen sanayi şehirciklerdeki yeniden yerleştirme çalışmaları ve buna bağlı olarak sözde “Eve yakın işe yerleştirme” hizmetlerini hızlandırma gereğini bir kez daha vurguladı.

Çin’in Xinhua Haber Ajansına göre Çin Başbakan Yardımcısı Hu Chunhua, 4-7 Haziran 2022 tarihleri ​​arasında Doğu Türkistan'daki birçok il ve şehri ziyaret ederek sözde “yoksulluktan kurtarma” politikasını genişletme ve hızlandırma talimatı verdiği bildirildi.

ADINI “YOKSULLUKLA MÜCADELE” DEYİP KÖLELEŞTİRİYOR

Habere göre, Komünist yetkili Hu Chunhua, Doğu Türkistan'ın Ili Eyaletine bağlı Moğolkure İlçesi, Tikes İlçesi, Gulca İlçesi, Çapçal İlçesi, Bortala Şehri ve Şihenze Şehrini ziyaret etti. Ziyarete, sözde “Xinjiang hükümeti parti komitesi” sekreteri Ma Xingrui ve kukla yetkililerden Erkin Tuniyaz eşlik etti.

Ziyaret sırasında Hu Chunhua, sözde “Yoksullukla mücadele” yalanıyla uygulanan halkı zorla yurt mekanlarından çıkarma ve yeni inşa edilen sanayi bölgelerine taşıma, bölgede kurulan Fabrikalara işçi transferlerinin hızlandırılması ve genişletilmesini güçlendirerek, merkezi hükümetin buyruklarını icra etmede kararlılık vurgusu yaptı ve Çin ulusunun ortak bilinçle daha iyi gelecek için hep birlikte çalışması gerektiği safsatasını öne sürdü.

Bilgilere göre Hu Chunhua ayrıca Doğu Türkistan’daki bazı sınır noktalarından Alatau Limanı Uluslararası Gümrük Serbest Ticaret Bölgesi ve Korgas Uluslararası Sınır İşbirliği Merkezi'ndeki çalışmaları gözden geçirdi.

 

8 ÜLKE ÇİN’İ SOYKIRIMCI İLAN ETTİ

Çin'in, Uygur Türklerine yönelik zulüm politikaları ABD, Hollanda, Kanada, Litvanya, İngiltere, Çek ve Belçika parlamentosu tarafından soykırım olarak kabul edildi. Fransa, Japonya, İrlanda ve daha pek çok ülke Çin’in eylemlerinden ciddi bir şekilde endişeli olduğunu belirtti. Hemen bütün Uluslararası kuruluşun gündemine giren Doğu Türkistan sorunu, hala bazı ülke ve küresel organizasyonlarca görmezden geliniyor.

Buna karşın BM, AB, G7 ve NATO üye ülkeleri Uygurlar hakkında ciddi endişe taşıdığını ifade ederken Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kamplarındaki Uygur Türklerinin gerçek durumuna dair tüm verileri gizliyor. Aynı zamanda da bölgedeki insanlık dışı uygulamalarını sahte ve çarpıtıcı bilgilerle veya Baskısı, etkisi altındaki İnsanları zoraki ifadeler vermeye mecbur ederek yalanlamaya çalışıyor.

ÇİN, İŞLEDİĞİ CİNAYETLERİ YALANLIYOR

Çin propaganda ajansı Tanrıdağ ağına göre Çin rejim yönetimi 15 Şubat'ta Doğu Türkistan'da “insan kaynakları ve sosyal güvenlik” konulu bir konferans düzenlenerek, geçen yılki çalışmalarını raporladığı ve bu yıl için planlarını sunduğu, Plana göre Çin rejimi, 2022'nin ilk çeyreğinde Doğu Türkistan'dan 2,75 milyon kişiyi sözde "kırsal iş göçü" bahanesiyle Çin eyaletlerine sürgün ettiği öne sürülüyor.

Çin'in suç planları kapsamında sözde “yerel istihdam”, “düzenli işe yerleştirme”, “şehir dışı istihdam” ve “Eve yakın işe yerleştirme” adı altında Doğu Türkistan halkını köle işçiliğe mecbur ettiği anlaşılıyor.

İşgalci Çin, son yıllarda Doğu Türkistan halkını sistematik bir şekilde keyfi tutuklamayla toplama kamplarına veya hapishanelere hapsetmenin yanı sıra sözde “fazla iş gücü” yalanıyla Uygurları Çin illerine köle işçi olarak göndermeye devam ediyor.

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 218 kişi okudu!
11/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.