Çin’ kazak kamuoyunu kandırmak istiyor

Çin'in Doğu Türkistan'daki son zamanlarda had safhayı aşan soykırım politikası, uluslararası arenada gündem haline gelirken, Çin de uluslararası toplumun gözünü boyamak için propaganda kampanyasını hızlandırıyor. Bu kez Çinli yetkililerin Urumçi'de Kazak halkıyla sözde "görüş alışverişi" adı altında temasa geçtiği, aldatıcı ve yanıltıcı bilgiler içeren özel bir video konferans düzenleyerek toplumun gözünü boyamaya çalıştı öğrenildi.

Çin’in yayın organı Tanrıdağ haberine göre, Çin, 19 Kasım'da Urumçi'de sözde "Xinjiang yurt dışı dayanışma ve Dostluk Derneği" ve Kazakistan'daki Çin Büyükelçiliği ile Kazakistan halkına yönelik Çin propagandası kapsamında özel bir video konferans düzenlendi.


Toplantıya, Doğu Türkistan’daki sözde Xinjiang hükümeti Siyasi Konseyi başkanı kukla yetkili Nurlan Ablimajin ve Çin'in Kazakistan büyükelçisi Zhang Xiao katıldı. Kukla yönetici Nurlan, Doğu Türkistan'daki mevcut durumu her zaman yaptığı gibi standart cümlelerle Herkes halinden memnun! Xinjiang’da son dört yıldır hiçbir terör olayı yaşanmadı, herkes çalışkan, istihdam tavan yaptı diyerek Uluslararası toplumun suçlamalarını “onlar bizi kıskanıyor” diye savundu.Nurlan Ablimajin konuşmasında "Son zamanlarda, Xinjiang'ın ekonomisi, sosyal gelişimi ve insanların geçim kaynakları iyileşti ve istihdam konusunda benzeri görülmemiş bir başarı elde edildi, ancak Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Birleşik Krallık gibi bazı Batılı ülkeler zorla çalıştırma ve soykırım hakkında söylentiler yaydılar. Kazakistan'daki öğrencilerin Batı propagandasına karşı bizimle birlikte çalışmasını istiyoruz." İfadelerine yer verdi.

Video konferansta aynı zamanda yurt dışındaki Uygurları Doğu Türkistan'daki ebeveynleriyle, çocuklarıyla ve tüm akrabalarıyla görüşmelerini beş yıldır yasaklayan, onlarla iletişim kuranları ise hapishane ve toplama kamplarına hapseden Çin işgalci hükümet, uluslararası toplumu kandırmak için Kazakistan'daki Demiril Üniversitesi'nde eğitim gören Doğu Türkistanlı öğrenci Shunkar Azatı, annesiyle görüntülü görüştürerek 21. Yüz yılda Görüntülü görüşmenin Çin’de daha yeni keşfedildiği gibi tanıtmaya başladı.

Gözlemciler, Çin'in Doğu Türkistan konusunda çifte standart uygulayarak, bir yandan sahte propaganda yoluyla uluslararası toplumu Doğu Türkistan'ı ziyaret etmeye davet ettiğini, diğer yandan da Doğu Türkistan’ı ziyaret etme talebinde bulunan insan hakları örgütleri ve BM yetkililerine giriş izni vermediğini, bağımsız araştırma yapılmasını yasadışı belirtirken kendi seçtikleri az bir kısım kişilere ise önceden hazırladığı kurmaca alanları gösterdiğini, Çin’in bu yaptıklarının uluslararası toplumu kandırmaktan başka bir şey olmadığını ileri sürdü.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Bu Haberi 51 kişi okudu!
24/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.