Çin, Japonya'dan Gelen Deniz Ürünlerini Yasakladı

Japonya'nın Fukushima nükleer enerji santralinden radyoaktif suları denize boşaltmasından sonra Çin, ülkede Japonya'dan gelen tüm deniz ürünlerini yasakladı.

Japonya'nın radyoaktif suları denize boşaltma kararı sonrası başta Çin olmak diğer komşu ülkelerden ciddi itiraz ve tepki aldı.

Çin, Japonya'nın bugün suları denize boşaltmasını ''bencil ve sorumsuzca bir hareket'' olarak değerlendirdi.

Çin Gümrük Bakanlığı, yaptığı açıklamada Japonya'dan gelem tüm su ürünlerinin ihracatının yasaklandığını açıkladı. Deniz tuzu ve su yosunu gibi diğer su ürünleri de bu yasak kapsamına giriyor.

Çin Gümrük Bakanlığı, bu yasağın amacının yemeklere radyoaktif bulaşma ihtimali riskine karşı bir adım olarak değerlendirdi.

JAPONYA’YI UYARMIŞTI
Bazı ülkeler Japonya'yı desteklerken, bazı ülkeler ise su atığının serbest bırakılmasına sert şekilde karşı çıktı; birçok Asyalı tüketici gelecekteki kirlenme endişeleriyle tuz ve deniz ürünleri stoklamaya başladı.

Ancak, Çin ve Pasifik Adaları bölge ve uluslararası çapta geniş etkilere ve insan sağlığı ile deniz çevresine tehdit oluşturabileceği görüşüyle karşı çıkıyor.

Çin dışişleri bakanlığı, deniz ürünleri yasağı öncesinde su atığının dünya geneline riskleri taşıyacağı konusunda Japonya’yı uyarmıştı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 574 kişi okudu!
25/08/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.