Çin, İsveç Uygur Cemiyetini Hedef Aldı

Türkiye ile İsveç arasındaki NATO üyeliği gerilimden yararlanarak  yangından mal kaçırmayı planlayan işgalci Çin, sınır ötesi güçlerini vasıtasıyla uzun süredir İsveç'te faaliyet gösteren İsveç Doğu türkistan Maarif cemiyetini hedefe aldı.

Çin uluslararası Radyosunun Türkçe bölümü, 18 Mayıs'ta” İsveç, Finlandiya ve Uygur Ayrılıkçılığı” başlıklı bir makale yayımladı. Makalede, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelikleri konusunda “evet” demeyeceğini açıkladığı konuşmasında üzerinde durduğu en önemli konu, bu iki ülkenin teröre verdiği desteğe atıfta bulunarak “Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık, net bir tavrı söz konusu değil. İsveç terör örgütlerinin kuluçka merkezi gibi.” şeklindeki açıklamalarını çarpıtmaya çalıştı.

Makalede ayrıca “İsveç, Çin’in “Xinjiang Bölgesi’ nden gelerek sığınma talebinde bulunan Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara doğrudan mülteci statüsü veren bir ülke. Buna gerekçe olarak da “Xinjiang’daki din özgürlüğü kısıtlamalarının aşırı biçimde yaygınlaşması ve İslam dinini yaşamanın pratikte imkânsız hale gelmesi” gösteriliyor. İsveç aynı zamanda Çin’i “bölgede Uygurlara ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik hak ihlallerine karşı hukukun üstünlüğüne tam saygı göstermeye” çağıran bir açıklamada da bulunmuştu.” ifadelerine yer verilerek, soykırımı yalanlarken İsveç’te faaliyet gösteren İsveç Doğu türkistan Maarif cemiyetini hedefe koyarak “ayrılıkçılar, sık sık Çin aleyhtarı gösterilerde bulunan Cemiyet üyeleri, geçen yıl İsveç parlamentosu önünde çadır kurarak Çin’i protesto etmişti. Ülkedeki sağ-liberal kanadın temsilcisi Merkez Parti, Uygur ayrılıkçılığını destekleyen ve Çin aleyhtarı çalışmalarıyla dikkat çekiyor.” gibi kamuoyu yanıltıcı ve nefrete sürükleyici safsatalarıyla işlediği insanlık dışı cinayeti örtmeye dikkati dağıtmaya çalışıyor.

 ÇİN’İN NİYETİ YANGINDAN MAL KAÇIRMAK

Nitekim Rusya’nın Ukrayna işgaline büyük destekçisi olan Çin’in, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımları konusundaki tavrı, Çin küresel televizyon ağı “Global Times” ta yayımlanan bir yazıda, “NATO’nun kuzeye doğru genişlemesi, Avrupa’yı yeni bir barut fıçısına dönüştürme riski taşıyor” şeklindeki ifadelere yansımıştı.

İsveç Doğu türkistan Maarif cemiyeti Başkan Yardımcısı Sayın Ahmetcan Tursun, konuyla ilişkin röportajımızı kabule ederek, Çin'in Doğu türkistan’lı STK’ları özelliklede İsveç Doğu Türkistan Maarif cemiyetini hedefe koyma ve yasal faaliyetlerini engelleme çabalarının yeni bir şey olmadığını, Ekim 2010'da İsveç'te “Uygur dostluk grubu” kurulmuş ve kuruluşundan bu yana Çin’in çeşitli yollarla Cemiyetin faaliyetlerini durdurmaya çalıştığını ifade etti.

Gurup yetkilileri ve personellerin Doğu Türkistan’daki akrabalarına, pasaport verilmediği, sıkı gözetim ile baskı altına alındığını ve hatta tehdit edildiğini,  Çin hükümetinin diplomatik ilişkilerle Uygurların yasal faaliyetlerini engellemeye çalıştığını öne sürdü.

Başkan yardımcısı Ahmetcan, Uygur toplumu olarak Çin'in kendilerini terör örgüt ile aynı kefede hedefe almasından korkmayacağını, aksine, bunun yerinde bir takdir olduğunu, zira cemiyetin Doğu Türkistan'ın bağımsızlığı için yaptığı çalışmaların etkili olduğunun göstergesi kabul edeceğini bildirdi.

İsveç hükümetinin Çin'in yalancı iddialarına inanmadığını söyleyen Ahmetcan, “Hükümet, Çin'in Uygurların nasıl baskı altına aldığını ve nasıl tehdit ettiğini yakından izlediğini ve Uygurların güvenliklerini koruyabilmeleri için siber güvenlik konusunda özel eğitimler bile sağladığını sözlerine ekledi.

Ayrıca Çin yanlısı kalemleride kınayan başkan yardımcısı, “Çin yanlısı yazarlar,  yalan ve kandırmaca safsatalarını yazmadan önce, interneti açıp önce soykırımı araştırsınlar ve öyle yazsınlar.” önerisinde bulundu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 188 kişi okudu!
24/05/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.