Çin İsrail'i gözetim teknolojisi ile destekliyor!

İsrail'e karşı tutum sergilediğini öne sürerek Filistin'i desteklediğini açıklayan Çin yönetimi, perde arkasında İsrail ile iş birliği yapıyor. Doğu Türkistan'da Uygur soykırımına gözetim desteği veren Çinli kamera şirketi Hikvision'un cihazları, İsrail'in işgali altındaki Batı Şeria'da da Filistinlileri gözetliyor.

SOYKIRIM DESTEKÇİSİ KAMERA ŞİRKETİ FİLİSTİN'DE
Filistin Dayanışma Eylem Ağı, 23 Mart 2024 tarihinde konu ile ilgili yayımladığı raporunda, Uluslararası Af Örgütünün yayımladığı "Otomatik Irk Ayrımı (Automated Apartheid)" adlı raporuna yer verildi. Rapora göre, Filistinlilerin sosyal olarak toplanıp gösteri düzenleyebildikleri tek kamusal alan olan Şam Kapısı’nda Filistinlilerin her an izlendiği kaydedildi. Filistinlilerin her adamını gözetleyen akıllı kameraların, Doğu Türkistan'da devam eden soykırıma teknolojik destek sağlayan Çinli gözetim şirketi Hikvision'un cihazları olduğu bildirildi.

ŞİRKET ABD'DE KARA LİSTEYE ALINMIŞTI
Raporda, Hikvision'un dünyanın en büyük video gözetim ekipmanı üreticilerinden biri olduğu vurgulandı. Öte yandan raporda, uluslararası insan hakları grupları arasında zaten kötü bir üne sahip olan şirketin, Çin'in Uygur Türklerine yönelik baskılarına ortak olduğu gerekçesiyle ABD tarafından kara listeye alındığı ve Birleşik Krallık tarafından da güvenlik tehdidi olarak tanımlandığı kaydedildi. 

İLGİLİ HABERLER: İSRAİL POLİSİNİN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRAN ÇİN KAMERALARI

Uluslararası Af Örgütü, Doğu Kudüs'te yüzlerce Hikvision kamerası tespit ettiğini aktardığı raporunda, kameraların İsrail polisi ve bölgeye yerleştirilen Yahudiler tarafından işletildiğini vurguladı. Kameraların başta Şam Kapısı, Ermeni Mahallesi, Müslüman Mahallesi ve Silvan olmak üzere Doğu Kudüs'ün eski yerleşim yeri ve çevresindeki askeri altyapılara ve yerleşim alanlarına monte edildiği kaydedildi. Uygur Türkleri üzerinden deney yapılan yüz tanıma özelliklerine sahip ve herhangi bir kişinin yüzünün görüntüsüne dayanarak etnik kökenini, yaşını ve ırkını ayırt edebilen kameraların işgalci İsrail polisine kolaylık sağladığı bildirildi.

ÇİNLİ ŞİRKET İNSAN HAKLARINI CİDDİYE ALMIYOR
Gözetim araştırma yayını Internet Protocol Video Market'in (IPVM) hükumet araştırmaları direktörü Conor Healy, 14 Kasım 2023 tarihinde The Guardian'a yaptığı açıklamada, "Hikvision'ın Doğu Türkistan'daki Müslümanları gözetleme ve baskı altına almadaki kritik rolü ve şirketin hesap verebilirliği üstlenmemesi, şirketin etik veya insan haklarını koruma konusunda ciddi olmadığını gösteriyor" ifadelerini kullanmıştı.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: QHA

Bu Haberi 1127 kişi okudu!
25/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.