Çin, İslam Karşıtı “48 Karakterli Karar” Onayladı

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri'nin Doğu Türkistan'a yapacağı ziyaretin hemen öncesinde, Doğu Türkistan'daki sözde “Xinjiang Parti Komitesi”, 10. Komitesinin 3. Genel Oturumunu gerçekleştirdi. 

Çin’in propaganda ajansı Tanrıdağ ağına göre 14-15 Mayıs 2022 tarihleri ​​arasında Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Parti Komitesi”, 10. Komitesinin 3. Genel toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Soykırım suçlusu Yetkililer sözde “Xinjiang 48 karakterli kararı” kabul etti. Kararda “Çin ulusunun Bir bütün olarak ortak bilincini güçlendirmek” ve “İslam'ın Çinlileştirilmesini teşvik etmek” ve sözde “Xinjiang’ı (Çin) Kültür ile beslemek” vs. din karşıtı sistematik asimilasyon uygulamaları 48 başlık altında sıralanıyor.

UYGURLARA YÖNELİK SOYKIRIM ARTACAK 

Yasa uygulayıcıların daha da yoğun çalışması istenen oturumda komünist yetkililer “Ulusal Ortak bilincin pekiştirilmesi” çalışmalarının pratik, esnek, verimli ve iyi bir şekilde uygulanması ve İslam'ın Çinlileştirilmesini derinleştirerek, İslam'ın sosyalist topluma uyarlanması”, sözde Xinjiang'ı (Çin) kültür yoluyla besleme” gibi İslam'a ve Müslümanlara yönelik baskıcı politikalarının güçlendirilmesi ve genel olarak dini sıkı bir şekilde yönetme ihtiyacının altını çizerek, Çin’in Doğu Türkistan'daki soykırım politikalarının gelecek günlerde daha da artacağından sinyal verdi.

Gözlemciler, Çin'in çeşitli bahanelerle Doğu Türkistan halkının dini inançlarını, ulusal kültür ve geleneklerini kısıtladığını, onları Çin kültürünü benimsemeye zorladığını, hatta ana dillerini, her türlü dini özgürlüklerini yasakladığını, bunu yapan Çin’in soykırım ve insanlığa karşı suç eylemlerinin uluslararası kamuoyuna ifşa edildiğini, Eğer bu ayki BM İnsan hakları yüksek komiserliği Doğu Türkistan ziyaretinde ilkelerine bağlı kalır ve güvenilirliğini ispat ederse Çin’in soykırım suçunu ortaya çıkarmada ziyaretin yararlı olabileceğini kaydetti.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 168 kişi okudu!
19/05/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.