ÇİN, “İSLAM’I ÇİNLİLEŞTİRME’’ POLİTİKASINI HIZLANDIRDI

Çin komünist hükümeti yıllardır, Doğu Türkistan’da Milyonlarca Uygur Türkünü suçsuz yere tutuklayıp ceza kamplarına kapatmanın yanı sıra sayısız Cami’yi yıkarak Kubbe ve minareleri, hilal motifleri dahil yasaklayarak yok etmişti.

Aynı uygulamaları Çin’deki müslüman Huilere de uygulayan Çin komünist Hükümeti 2014 yılından buyana yürürlükte olan "Beş Yılda İslam'ın Çinlileştirilmesi" adı altında Çin'in Gan Su Eyaletindeki birçok Caminin kubbesi ve minarelerini yıktığı, bu kapsamda Ping liang Şehrinin Kong tong bölgesi İslam kültürünün ciddi şekilde zarar gördüğü bölgelerden biri olduğu aktarıldı.

Bitter Winter muhabirlerine konuşan Hui cemaatten biri, bu yıl mart ayı sonunda, Kong tong bölgedeki 17 Camide bulunan tüm Arapça yazı, kubbe ve minaresi dahil islamı yansıtan ögelerin tamamına yıkım talimatı verildiğini, hükümet yetkililerinin Camileri yıkarken yabancı kültüre ait yapıların yasak olduğu bahanesiyle tüm yapıların Çinceleştirilmesi gerektiğini savunduğunu ifade ediyor.

Bilgilere göre Bu yıl mayıs ayında, Kongtong bölgesindeki Banlio Camiinin, Dajai Kasabası ve Gaoyuan Köyü'ndeki en az sekiz Camii şerifin daha salgın sırasında herkes evinde kapalıyken yıkıldığı ortaya çıktı.

Ayrıca Kongtong Bölgesi, Tangjian Köyü'ndeki Weishian Camii Kubbesi, Tangjiawan Köyü'ndeki Hanjiawa Camii'nin kubbesi ve minarelerinin yıkıldığı ve Çin tapınağı haline değiştirildiği öğrenildi.

Çin'in din karşıtı politikalarına sadece kalplerinde gözyaşı dökmekten başka çaresi olmadığını belirten Müslüman Huiler, yalnızca Camilerin yıkılmadığını Müslümanlara ait lokantalardaki “Helal” sertifikasınıda kaldırmalarının istendiğini, Komünist Parti'nin emirlerine uymayanların ise dükkanlarının kapatılması hakkında tehdide uğradığını söylüyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 2174 kişi okudu!
11/08/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.