Çin, İslam'ı çarpıtmaya başladı

Doğu Türkistan'daki Çin Komünist rejimi 20 Kasım'da Çin Komünist Partisi 10. Komitesi 6. Genel Kurulu Toplantısında, İslam dinini çarpıtmaya yönelik yeni politikasını açıkladı.

Doğu Türkistan’daki sistematik asimilasyon ve Çinlileştirme siyasetiyle paralel olarak Dini bilgilerin ve ilgili öğretilerin sosyalist topluma uygun, komünizm ideolojisine göre yorumlanması gerektiğini öne süren politika, Çin’in İslam dinini tahrip etme niyetini ele veriyor.

KOMÜNİZMİN BENİMSENMESİ VURGULANDI
Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan 22 Kasım 2022 tarihli habere göre, Urumçi'de düzenlenen Toplantıda Doğu Türkistan’daki sözde “XinJiang hükümeti” Parti Komitesi Sekreteri Ma Xingrui, konuşma yaparak, “13. Beş yıllık” plan döneminde başlayan İslam Dininin Çince sosyalizme uyarlanması politikası kapsamında İslam’ın dini bilgilerini, öğretilerini vaz ve tebligatında komünizmin benimsenmesi ve Sosyalist topluma uyan spesifik içeriklerle yorumlanması, dinin aktif olarak Komünizm ideolojik görüşler baz alınarak yönlendirilmesi gerektiği kararı alındı.

Çin haber kaynaklarına göre Çin rejimi, 20. Kongre'yi başarıyla gerçekleştirdikten hemen sonra, Kongre'de onaylanan politikaları uygulamaya başladı. Böylelikle Çin rejimi İslam dinini çarpıtma girişimlerini uluslararası topluma alenen ilan etmek suratıyla, dini bilgileri İslam'ın Çinlileştirilmesine göre yorumlamak, Dinin sosyalist topluma uyum sağlaması için vaz ve tebligat çalışmalarını güçlendirmek, aynı zamanda Dini bilgilerde komünizmin benimsenmesini sağlamak için yönlendirilmesi gibi İslam karşıtı konumunu bir kez daha ortaya koydu.

İSLAM DÜNYASININ SESSİZLİĞİ ÇİN’İ CESARETLENDİRİYOR
Ayrıca Komünist vali Ma Xingrui, bahse konu din düşmanlığı politikalarını kararlılıkla uygulama niyetini 17 başlıkta özetlerken, Doğu Türkistan'daki tüm Çin kurumlarının yanı sıra, tüm il, vilayet, şehir, ilçe, pazar ve BingTuan (Xinjiang uretim ve inşaat kolordusu) yetkilileri toplantıya online olarak katıldı.

12 kasım 1949 İşgal tarihinden itibaren amansız zulüm politikası sürdüren Çin, son yıllarda Doğu Türkistan'da alenen sistematik soykırım uyguluyor. Bu minvalde milyonlarca Doğu Türkistanlı Müslümanı hapishane ve toplama kamplarına hapsetmenin yanı sıra Çinlileştirme, asimilasyon, İslam'ın sözde Çinlileştirilmesi dahil din düşmanlığını da artırdı. 16.000'den fazla cami yıkıldı veya amacı dışında kullanıldı. Hapishanelerde ve toplama kamplarında binlerce din adamı ve akademisyen öldürüldü veya sakat bırakıldı. Geldiğimiz noktada İslam aleminden, İslam'a ve Müslümanlara yönelik mezalime karşı herhangi bir tepki göremeyen Çin rejimini, İslam dinini tahrip etmeye dini öğretileri çarpıtmaya çalışıyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 480 kişi okudu!
29/11/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.