Çin, işgalde kullandığı aletleri, kültür anıtı ilan etti

Çin Komünist yönetiminin 1949 Doğu Türkistan’ı işgal sürecinde Kızıl Ordunun kullandığı bazı alet ve teşhisatı “Devlet korumalı Çin kültür kalıntılar” listesine dahil ettiği bildirildi.

Çin’in yayın organı Tanrıdağ ağına göre, Doğu Türkistan’daki sözde Xinjıang Kültür ve Turizm başkanlığı Müzeler ve Devrimci Kültürel Eserler Dairesi müdürlüğü 22 Eylül'de 2. Türdeki sözde "devrimci kültürel kalıntılar" listesini yayınladı. Listede 31 adet taşınmaz kültür kalıntısı ve 253 adet taşınabilir kültürel kalıntı bulunduğu öne sürülüyor.

Haberde, taşınmaz devrimci kültürel kalıntılar arasında Doğu Türkistan’daki Eski “Xinjiang Halk Tiyatrosu”, “Xinjiang Bankası'nın eski iş binası”, “1. Nolu Kız Sanat Okulu'nun orijinal yeri” ve diğer birkaç tane daha taşınmaz bulunuyor. Taşınabilir kültür kalıntıları arasında ise Çin işgal ordusunun Doğu Türkistan'ı işgal ederken kullandıkları teşhisatları ve İşgalin komutanı milyonlarca Uygur’un canına kıyan Wang Jin’in, Doğu Türkistan'a girdiğinde bindiği JEP arabası, Eski Xinjiang Hükümeti'nin Propaganda ve reklam afişleri ve Çinli uzman Zhang Kai'nin Bölge üzerindeki jeolojik araştırma kayıtları yer alıyor.

Çin rejimi, Tarih boyunca, özellikle son yıllarda Doğu Türkistan'da yüzyıllarca geçmişi olan camileri, medreseleri, mahalleleri ve tarihi eserleri tahrip ederken, aynı zamanda Çin kültür varlıklarını ve ÇKP işgal tarihi ile ilgili çok çeşitli eserleri koruyup tanıtmaktadır.

Gözlemciler, Çin rejiminin bir yandan Doğu Türkistan halkının şanlı tarihini ve kültürünü yok etmeyi amaçladığını, diğer yandan Wang Jin gibi eline sayısız Uygur kanı bulaşmış İnsan kasabı özel olarak anılması, Çin’in 72 yılı aşkın süredir Doğu Türkistan’da devam eden Devlet terörünü onayladığını, Aynı zamanda, bu hareketin aslında yakın zamanda artan “Ulusal kimlik ve Kızıl propaganda”nın bir parçası olduğunu kaydetti.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:istiqlalhaber.com
Bu Haberi 155 kişi okudu!
27/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.