Çin, İnternet Sansürünü Güçlendirdi

Çin'den, zaten sansürlerle boğuşan internet için yeni bir sansür kararı daha geliyor. Bu kez hedefte kullanıcı yorumları var. Yeni düzenlemeyle daha çok Uygur’un içeri alınmasından endişe ediliyor.

Çinli yetkililer, sosyal medya platformlarını herhangi bir kullanıcı yorumunu kontrol etmeye ve 'zararlı' kabul edilenleri yayınlanmadan önce sansürlemeye yönelik düzenlemeler yapmayı planlıyor. Ülkenin internet gözlemcisi, Çin Siber Ortam İdaresi (CAC), 17 Haziran'da 2017 mevzuatını ilgilendiren bir taslak güncellemesi yayınladı. Bu taslağa göre platformların içerik denetleme ekipleri, herhangi bir yasa dışı içeriği filtreleyip yetkililere bildirmekle yükümlü olacak.

Orijinal gönderiler ve yanıtlardan, video akışındaki gerçek zamanlı yorumlara kadar her tür yorum hedeflenecek. Dahası, ilk kez bir gönderiyi oluşturan kişi, diğer kişilerin de o gönderiye yaptığı yorumlardan sorumlu tutulacak.

VPN KULLANIMI TARİHE KARIŞACAK
Yeni yönergeler, dünyanın en katı kurallarının halihazırda yürürlükte olduğu Çin’de daha fazla sansür uygulanması ile ilgili endişeleri arttırdı. VPN gibi güvenlik araçlarının kullanımı, ülkede bu katı düzenlemeleri atlamak isteyen internet kullanıcıları arasında yaygın bir şekilde kullanılıyor. Artık yeni düzenlemeyle bütün duvarların sağlamlaştırılacağı iddia ediliyor.

Freedom House'un "dünyanın en kısıtlayıcı medya ortamları ve özellikle çevrimiçi olmak üzere en karmaşık sansür sistemi" olarak tanımladığı Çin'in Büyük Güvenlik Duvarı halihazırda kötü bir üne sahip. Facebook, Twitter, Instagram, TikTok ve YouTube gibi tüm Batılı sosyal medya platformlarına erişim bir süredir engellenmiş durumda. Google, Wikipedia, Netflix gibi diğer hizmetler ve BBC, New York Times ve Reuters gibi büyük yabancı gazeteler de engellenenlerin arasında yer alıyor.

Bunun da ötesinde, WeChat ve Weibo gibi Çin platformlarında tartışmalı siyasi içeriği sansürlemek için zaten anahtar kelime filtreleme algoritmaları kullanılıyor.

MİLYONLARCA UYGUR İNTERNET SANSÖRÜ YÜZÜNDEN TUTUKLANDI
Dayanılmaz ve ağır baskı altında yaşayan Doğu Türkistan Halkı, Çin rejimi tarafından Etnik ayrımcılık, Keyfi tutuklama, hor görme, asimilasyon ve zorunlu doğum kontrolü başta olmak üzere sistematik soykırım uygulamalarıyla milletçe yok ediliyor. Çin zulmü altında ezilen ve sesini yükseltmekten bile aciz olan Doğu Türkistanlı halk ise Çinli sosyal paylaşım sitelerinde sessiz çığlıklarını yansıtan içerikler paylaşarak çektiği ıstırabını anlatmaya çalışıyordu. Yeni düzenlemeyle paylaşımlarından dolayı daha çok Uygurun içeri alınmasından endişe ediliyor.

Washington merkezli New Line Enstitüsü tarafından hazırlanan "Uygur Soykırımı" başlıklı raporda, 2014’ten itibaren Çin hükümetinin milyonlarca Uygur Türkünü keyfi tutuklamayla Toplama kampı ve Hapishanelere kapattığını, tutuklama gerekçelerinin ise çoğunlukla cep telefonlarında “Kuran” uygulamaları başta olmak üzere Dini ve Fan Türkizim ağırlıklı çeşitli Fotoğraf ve ses kaydı, görüntü kayıtları gibi içerikler bulunması sonucu “Terör” ve “aşırıcılık” yaftasıyla tutukladıkları ve uzun süre hapse mahkum edildikleri detaylandırılıyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 157 kişi okudu!
27/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.