Çin İnsanlık suçunu gizliyor

15 Şubat'ta İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Komitesi'nin 73. Oturumunda, Çin rejiminin Doğu Türkistan, Tibet, Hong Kong ve Makao'da ekonomik eşitsizlik ve yolsuzluk, sosyal adalet, eğitim ve kültürel haklar alanlarında işlediği insanlık dışı suçları masaya yatırıldı ve Çin’den bilgi, meseleyi açıklığa kavuşturmasının istendiği bir toplantı gerçekleşti.

PROTESTO EDİLDİ
Pekin yönetimi de uluslararası toplumu kandırmak ve yalan Propagandalarını yutturmak için Çin Memuri Birim başta resmi kurum ve bakanlıktan çok sayıda yetkili isimleri toplantıya gönderdi.

Toplantı devam ederken Dünya Uygur Kurultayının “DUQ” organizasyonuyla kamp tanıklarından Kalbinur Sıdık ve Gülbahar Jelilova hanım, Ömer Bekali başta olmak üzere Türkiye, Kazakistan ve diğer bir çok ülkeden gelen Uygur Türkleri konferans binası önünde Çin'in suçlarını gözler önüne seren bir fotoğraf sergisi düzenleyerek protesto gösterisi yaptı.
AÇIKLAMA YAPMASI İSTENDİ
Toplantıda BM uzmanı Roderick Hannibal, “yoksulluğun azaltılması”  “zorunlu çalıştırma”, “Uygur nüfusundaki ereme” ve Zorla kısırlaştırma, sözde “yatılı okullar” adına Uygur çocukların aile ortamından uzaklaştırılması ve Çinlileştirme merkezlerinde beyin yıkama, asimilasyon uygulamalarına tabi tutulması, Doğu Türkistan'daki “Toplama Kampları” gibi Uluslararası gündeme gelen diğer konular hakkında açıklama yapmasını istedi. Ancak Çinli delegeler, ezberledikleri cümleleri tekrarlayarak dünya toplumunun gözünü boyamaya çalıştı.KONUŞMA HAKKI VERİLMEDİ
Konferansla ilgili olarak, Uluslararası Doğu Türkistan Stk’lar Birliği, çok sayıda ülke büyükelçiliğine açık mektup göndererek, İslam ülkeleri ve Türkiye Cumhuriyeti’ni 15 Şubat’ta yapılan BM Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Komitesi’nin 73.oturumunda Doğu Türkistan’ının yanında durmaya çağırmıştı. Fakat söz konusu oturumda Kamp tanıkları veya DUQ yetkililerine konuşma hakkı verilmedi.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 319 kişi okudu!
18/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.