Çin, İngiliz parlamentosuna kadar sızdı

İngiliz Parlamentosunda gizli ya da son derece hassas bilgilere sahip milletvekilleriyle bağlantıları olan 20'li yaşlardaki araştırmacının, Çin adına casusluk yaptığı şüphesiyle 13 Mart'ta gözaltına alındığı bildirildi. 

The Sunday Times'ın haberine göre, gizli ya da son derece hassas bilgilere sahip üst düzey Muhafazakar Parti milletvekilleriyle bağlantıları bulunan erkek parlamento çalışanı, Çin adına casusluk yapmakla suçlandı. 

İskoçya'nın başkenti Edinburgh'da gözaltına alınan zanlının yanı sıra 30'lu yaşlardaki ikinci şüpheli de Oxfordshire'da yakalandı.

Londra Metropolitan Polis Teşkilatından yapılan açıklamada, Edinburgh ve Oxfordshire'daki iki konutun yanı sıra başkent Londra'nın doğusundaki üçüncü adreste de arama gerçekleştirildiği belirtildi. 

İki şüphelinin Londra'nın güneyindeki polis karakoluna götürüldüğü kaydedilen açıklamada, ekim başında mahkemeye çıkarılana kadar kefaletle salıverildikleri ifade edildi.

Açıklamada, casuslukla ilgili suçları denetleyen terörle mücadele biriminin yürüttüğü soruşturmanın sürdüğü kaydedildi.

ARAŞTIRMACININ İNGİLİZ VATANDAŞI OLDUĞU ÖNE SÜRÜLDÜ
Gazetenin haberinde, casuslukla suçlanan araştırmacının, İngiliz Parlamentosunda görev yapmış ve uzun yıllar Pekin'le ilişkilerin yanı sıra uluslararası politikalar konusunda milletvekilleriyle çalışmış bir İngiliz olduğu öne sürüldü.

Daha önce Çin'de çalışan zanlının, ajan olarak işe alınmış ve Pekin rejimini eleştiren siyasi ağlara sızmak amacıyla İngiltere'ye geri gönderilmiş olabileceğinden endişe ediliyor.

İNGİLTERE BAŞBAKANI SUNAK, ÇİNLİ MEVKİDAŞINA ENDİŞELERİNİ İLETTİ
Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de düzenlenen 18. G20 Zirvesi marjında Çin Başbakanı Li Çiang'la bir araya gelen İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, görüşmede casusluk konusunu da gündeme taşıdı.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan bir sözcü, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, Sunak'ın "Çin'in, İngiliz parlamenter demokrasisine müdahalesinden duyduğu çok güçlü endişeleri dile getirdiğini ve bunun 'kesinlikle kabul edilemez' olduğunu aktardığını" belirtti.

ÇİN: SİYASİ MASKARALIKLARA SON VERİN
Pekin, Londra'da bir kişinin Çin hükümeti adına casusluk yaptığı şüphesiyle tutuklanmasını çevreleyen skandalı "kötü niyetli bir iftira" ve "siyasi bir saçmalık" olarak nitelendirdi.

Pazar günü öğleden sonra Çin'in Birleşik Krallık'taki büyükelçiliği medyanın sorularına cevaben kısa bir açıklama yayınladı. Açıklamada "Çin'in 'İngiliz istihbaratını çaldığından' şüphelenildiği iddiası tamamen uydurmadır ve kötü niyetli bir iftiradan başka bir şey değildir. Buna kesinlikle karşı çıkıyor ve Birleşik Krallık'taki ilgili tarafları Çin karşıtı siyasi manipülasyonlarını durdurmaya ve bu tür kendi kendine sahnelenen siyasi maskaralıklara son vermeye çağırıyoruz." Denildi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 616 kişi okudu!
13/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.