ÇİN’İN YENİ ‘YASASI’ YATIRIMI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Çin'deki İngiliz Ticaret Odası 23 Kasım'da yayınladığı raporda, Çin'in veri aktarımı ve yerelleştirme politikalarının yabancı şirketlerin Çin'deki yatırım projelerinden çekilmesine yol açtığını bildirdi.

Amerikan sesi VOA'nın haberine göre, raporda, Çin politikasındaki belirsizliğin büyük bir aksiliğe yol açtığı ve bazı şirketlerin Çin'den veri transferindeki kısıtlamalar nedeniyle Çin'deki yatırım projelerinden vazgeçmeye başladığı belirtiliyor.

İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan bu raporda, Çin'in yeni düzenlemelerinin belirsiz olduğu, örneğin önemli belgeleri ihraç eden şirketlerin Çin tarafından incelemeye tabi tutulduğu, ancak yasada belirtilen "önemli belgelerin" tanımının belli olmadığını bildirildi.

Bu ayın başlarında Yahoo, Çin'deki gittikçe kötüleşen ticaret olanakları ve yasalar nedeniyle Çin'de 1 Kasım'dan itibaren Yahoo'nun tüm hizmet paketine erişim sağlanamayacağını duyurmuştu. Birkaç hafta önce Microsoft şirketi de, Çin'in talebi üzerine hizmetlerin yerelleştirilmesinin aslında Çin'in internet üzerindeki kontrolünü kabul etmiş olduğunu, ancak ifade özgürlüğünü güçlü bir şekilde desteklediğini belirterek LinkedIn'in Çin'deki hizmetlerini askıya alacağını belirtmişti.


Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Peress
Bu Haberi 97 kişi okudu!
25/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.