Çin’in yalanları BM’de işe yaradı

Son birkaç yıldır Çin'in Doğu Türkistan halkına karşı işlediği soykırım suçları, özellikle zorla çalıştırma sistemini güçlendirmekte. Buna karşın uluslararası toplum ve bazı hükümetler, sivil toplum kuruluşları Çin'i soykırım yapmakla suçluyor.

Çin rejiminin estirdiği devlet terörü sonucu yok edilen Doğu Türkistan halkının ciddi durumuna kayıtsız kalmayan bazı ülkeler, Çin'i farklı şekillerde cezalandırıyor.

Çin Uluslararası Radyosuna göre BM İnsan Hakları Konseyi 51. Toplantısı esnasında Doğu Türkistan’dan gelen Çin yanlısı kukla yetkililer, güya insan hakları konusunda Doğu Türkistan’da kaydedilen başarılar hakkında bilgi veriyor.

“UYGURLAR MUTLU”
Çinli temsilciler, Doğu Türkistan’daki “Xinjiang hükümeti”nin, Çin Anayasası’ndaki insan haklarına saygı gösterilmesi ve insan haklarının korunmasına ilişkin hükümler doğrultusunda, halkın mutlu bir yaşam sürmesini en büyük insan hakkı olarak gördüğünü, halkın yaşamının iyileştirilmesi  için yoğun çabalar harcadığını iddia ederek, “Çin insan hakları çalışmalarında dünya çapında eşi benzeri görülmemiş tarihî başarılar elde etti.” şeklinde propaganda yaptı.

Ayrıca Doğu Türkistan’daki Çinli yerleşimciler ve Müslüman Türklerin eşit statüye sahip oldukları yalanını öne süren Çinli delegeler, etnik grupların nüfus, tarih, gelişmişlik düzeyi, gelenek ve görenek gibi açılardan farklı olmalarına rağmen, devlet işlerine eşit şekilde katıldıklarını ve söde demokratik haklarından etkin şekilde faydalandıklarını iddia etti.

Nitekim Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyinin 51. Oturumunda, Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımın değerlendirilmesi için özel toplantı yapılması talebi, yapılan oylamada 17 kabul oyuna karşı 19 ret ve 11 çekimser oyla reddedildi.

SİSTEMATİK SOYKIRIM UYGULUYOR
Gözlemciler, Çin rejiminin son zamanlarda Doğu Türkistan'daki soykırım suçlarını ve İslam karşıtı radikal baskıcı politikasını örtbas etmek için yalancı şahitler aracılığıyla toplumu kandırmaya çalıştığını, oysa Müslümanların en temel dini inancına yasaklamalar getirdiğini ve bundan dolayı Milyonlarca kişiyi “dini aşırıcı” yaftasıyla Toplama kamplarına veya hapse mahkum ettiklerini, Uygurları köle işçi olarak çalıştırdıklarını, Kamplarda kadınlara toplu tecavüz ve zorunlu kürtaj, zorla kısırlaştırma gibi ağır insanlık dışı işkenceler yapıldığını, tüm bu gerçekler ortadayken üstelik, kamp tanıklarının beyanlarıyla kanıtlanmışken, sahtekar Çinli yetkililer “Uygurlar mutlu” diyerek uluslararası toplumun gözünü boyamaya çalıştığını kaydetti. 


Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 373 kişi okudu!
10/10/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.