Çin’in Kötü sicili 2022’ye damga vurdu

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), insan hakları krizinin 2022'de Çin'den başlayarak dünyanın her yerinde kötüleştiğini ve aynı zamanda insan haklarını iyileştirmek için hareket eden yeni kurumlarında çoğaldığını ortaya koyan bir rapor yayınladı.

Amerika'nın Sesi (VOA) ‘nın bildirdiğine göre, merkezi New York'ta bulunan Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü, 12 Ocak'ta insan hakları 2022 raporunu yayınladı. Geçen yıl boyunca 100'e yakın ülkenin insan hakları alanındaki ilerlemesini değerlendirdi.

RUSYA VE ÇİN KÖTÜ SİCİLİNİ KORUDU
Raporda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'ya yönelik işgal girişimi, Çin Komünist Parti (ÇKP) Lideri  Xi Jinping'in Uygurlara yönelik keyfi tutuklama, Toplama Kampları, Zoraki kürtaj ve köle işçi çalıştırma başta olmak üzere insanlık dışı davranış gösteren en kötü ülkeler olarak değerlendirildi.

Bilgilere göre Raporun önemi, 2022 yılında insan haklarını savunan tüm hükümetlerin küresel insan hakları sistemini korumak ve güçlendirmek adına temel değişiklikler yaparak, insan hakları ihlalleriyle mücadelede yeni yolların açıldığı dönemde yayımlanmış olması.

TOPLUMSAL OLAYLARA DİKKAT ÇEKİLDİ
2022 İnsan hakları raporunun ilgili (Çin) bölümünde, radikal ve acımasız baskıları yüzünden yıl sonunda Çin'in dört bir yanından sivillerin sokaklara döküldüğü, Çin Komünist rejimin Çin virüsü Covid-19 politikası kapsamında uyguladığı “Sıfır Covid “ stratejisi yüzünden halk üzerinde oğlağın üstü baskı oluştuğu, insanların haklı protesto girişimlerine ise sert müdahalelerin, tutuklamaların olması temel insan haklarına aykırı olduğuna yer veriliyor.

ABD BAŞTA ÇOĞU ÜLKE KOLE İŞÇİLİĞE KARŞI
Raporda ayrıca yüzbinlerce Uygur Türkü'nün bölgedeki fabrikalarda zorla çalıştırıldığı,  "zorla çalıştırma" yoluyla üretim malların ABD ve Avrupa Pazarlarına sokulması, çoğu ülkelerin bundan rahatsız olduğu, bu sebeple ABD Kongresi, Aralık 2021'de Doğu Türkistan’da üretilen köle işçilik ürünlerinin ihracatını kısıtlayan bir yasa çıkardığı hatırlatılırken,  Avrupa Birliği'nin de benzer bir yasa tasarısını parlamentoya önerildiği ele alınıyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 664 kişi okudu!
18/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.