Çin’in kılık-kıyafet yasası dikkat çekti

Çin rejimi, geçtiğimiz hafta Yargı reformu kapsamında “Güvenlik Yasası” olarak adlandırılan yeni yasa değişikliğini yayınladı. 17 Yıl aradan sonra söz konusu kanunla ilişkin yapılan ilk yasa değişikliğine göre, kamusal alanlarda, sözde "Çin Ulusal Ortak bilinci ve Ruhu”na aykırı davranış ve kıyafet, her türlü aksesuar, eşya vb. yasa dışı olarak belirlenirken, yasaya uymayanlar ise cezai işleme tabi tutulacak. 

Çin Ulusal Kongresi Daimi Komitesi tarafından yayımlanan bahse konu yasa değişikliğinin 34. maddenin 2. ve 3. bendi uyarınca, Çin Ulusal Ortak bilincine zıt, kılık ve kıyafet, görünüş, konuşma tarzı ve ifade biçimi, ideolojik düşünceleri baskı altına alınmasına ilişkin hükümleri içeriyor. 

GÖZALTI VEYA PARA CEZASI
Yasa değişikliğine göre, halka açık yerlerde sözde "Çin ulusunun ruhuna ve Çin ulusunun duygularına" zarar veren semboller kullanmak, aksesuar takmak veya takıyormuş gibi yapmak yada başkalarını buna zorlamak, yahut her türlü karşıt fikirlerini yaymak, tanıtmak, sözde "(Çinli) kahramanların" eylemlerine ve Kominizim ruhuna hakaret etmek ve onları reddetmek, Saldırganlığı teşvik etmek ve yüceltmek gibi eylemler ağır şekilde cezalandırılıyor. 

Buna göre Yasa ihlali durumunda sözde “beş ila on gün” süreyle gözaltı cezası veya 1.000 ile 3.000 yuan arası para cezasına çarptırılacak.

Ağır vakalarda ise cezanın on ila on beş gün gözaltı veya beş bin Yuan ve üstü para cezasına hükmedileceği ifade ediliyor.

SÖZ KONUSU YASALAR UYGURLARA YILLARDIR UYGULANIYOR 
Oysa İşgalci Çin rejimi yıllardır, Doğu Türkistan halkına yönelik sistematik soykırım uyguluyor. Sözde “Xinjiang’ı (Çin) Kültür yoluyla besleme” kisvesi altında Kılık ve kıyafet dahil İslam'la ilgili her şey yasadışı nitelendirilerek "Aşırılık” belirtisi sayılıyor. 

Türk ve İslam medeniyetiyle yoğrulan Doğu Türkistan’daki halk, “dışarıdan gelen kültür" tanımı ile milli ve manevi değerlerinden zorla koparılarak Çin kültür medeniyeti dayatmasıyla karşı karşıya kalıyor. Mezalime karşı direnenleri ise Toplama Kampına kapatarak uzun süreli hapiste ağır işkencelere tabi tutuyor. 

“BU APAÇIK SOYKIRIMA KILIF BULMAK”
Gözlemciler, Çin’in yeni yasa değişikliğini ifade özgürlüğüne karşı vurulan darbe ve baskının bariz bir göstergesi olarak değerlendirirken, sözde "Çin ulusunun ruhu ve Çin ulusunun duyguları"nın belirsiz kavramlar olduğu ve bu tür kanunlar esasında Çin rejimine keyfi suçlamayla adam tutuklama olanağı sağladığını, nitekim bu ve benzeri yasalar olmaksızın, Doğu Türkistan’daki mazlum halkın, yıllardır sebebini anlayamadan sırf sakal bıraktığı ve uzun etek giydiği, başörtüsü taktığı, Çocuklarına İslami isim verdiği için, suçsuz yere içeri atılmakta ve ortalıktan kaybettirilmekte olduğunu, bu sözde yasa değişikliğinin ise sadece rejimin suçlarına kılıf bulmaktan başka bir şey olmadığını kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 846 kişi okudu!
12/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.