Çin’in Doğu Türkistan'daki ticari hesapları şüphe uyandırdı

Çin rejiminin Doğu Türkistan'ı sözde " Serbest Ticaret Pilot Bölgesi" olarak inşa etme planı, Uluslararası toplamda şüphe uyandırırken, sözde ticaret merkezlerinin aslında Doğu Türkistan'daki esir kamplarının ikinci versiyonunu inşa etmek olabileceği öne sürüldü. 

Kasım 2023’ün başlarında Çin Devlet Konseyi, Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” Serbest Ticaret Pilot Bölgesi Genel Planı'nı yayımlayarak, bölgedeki sistematik soykırım uygulamalarına devam edeceğini bir kez daha teyit etmişti. 

“ÇİN’İ BATI’YA BAĞLAYAN KÖPRÜ”
Çin rejimi, Doğu Türkistan’da sözde “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” serbest ticaret pilot bölgesinin kurulmasını, yeni dönemde ülkedeki reform ve dışa açılma süreçlerini ilerletecek, Orta ve Batı Kısımı (Doğu Türkistan) kalkındıracak ve de "Tek Kuşak Tek Yol" girişimini güçlendireceği önemli adımlardan biri olduğunu iddia ediyor.

Ancak uzmanlar, Çin’in sözde “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” Serbest Ticaret Pilot Bölgesi olarak adlandırdıkları Doğu Türkistan'da, daha önce dünyanın gözü önünde gerçekleştirilen Toplama Kampı zulmünün devamı, (bir başka versiyonu) olma ihtimalini değerlendiriyor.

Bu bağlamda Çin rejimi, Bölgedeki Uygur varlığını “ucuz işgücü”, sözde “İstihdam” maskesiyle kamufle ederek, daha büyük ölçekte köle işçi olarak çalıştırmak, Halkı baskı altına almakla kalmıyor, aynı zamanda Müslüman Uygur Türkleri ve dinsiz Çinlileri “Milletler kaynaşması”, “Çin ulusu ortak bilinci” kisvesi altonda zorunlu evliliğe mecbur bırakarak etnik sorunları çözmeyi amaçlıyor. 

TOPLAMA KAMPLARIYLA EŞ ZAMANLI PLANLANDI
Söz konusu Plan, esasında Toplama kamplarının yeniden inşa edilmeye başladığı 2015 yılı gibi erken tarihlerde gündeme getirildiği, bu da, Çin’in art niyetini şeffaf bir şekilde ortaya koyarken, milyonlarca insanın “Eğitim merkezi” adı altında esir tutulması ve “İstihdam” yalanıyla Uygurların köle işçi olarak zorla çalıştırılması da dahil, bütün yaşanan trajedilerin önceden planlandığını gösteriyor. Hakeza Çin Devlet Konseyi'nin sözde “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” Serbest Ticaret Pilot Bölgesi Genel Planı'nı açıklaması, bölgedeki baskı ve zulmün devam edeceği anlamına geliyor. 

Bilgilere göre sözde Serbest Ticaret Pilot Bölgesinin tamamı Urumçi, Korgas ve Kaşgar’ı kapsayan 180 Kilometrelik üç bölüme ayrılıyor

İLGİLİ HABERLER: ÇİN’İN, SÖZDE “XİNJİANG SERBEST TİCARET PİLOT BÖLGESİ

Uzun süredir Orta Asya'yı inceleyen Tayvan Ulusal Savunma ve Güvenlik Araştırma Enstitüsü'nde araştırmacı olan Shi Jianyu’ya göre, sözde Serbest Ticaret Bölgesi kapsama alanının büyüklüğünün anormal olduğunu savunarak, Çin'in bahse konu planını ekonomik ve ticari hedeflerinden ziyade, siyasi ve Toplama Kampı kurma planlarının bir başka versiyonu olabileceğini, Çin rejiminin esir kamplarına gönderilen Uygurları ve diğer etnik guruplardan insanları doğrudan buraya yerleştirmek istediğini, "serbest ticaret bölgesinin" tamamını büyük bir hapishaneye dönüştürmek istediğini belirtti.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: rti.org.tw

Bu Haberi 1329 kişi okudu!
18/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.