Çin’in Avustralya’daki “yasadışı polis merkezi” ifşa oldu

Avustralya Yayın Kurumu’nun (ABC) Four Corners programı tarafından yürütülen araştırma, “Eric” olarak bilinen eski bir Çinli casus, Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı’na bağlı bir birimin geçen yıl Sidney’de yürüttüğü gizli faaliyetleri ifşa etti.

“Eric”, Pekin’den gelen emirler doğrultusunda Hindistan, Tayland, Kanada ve Avustralya gibi ülkelere sığınan muhalifleri kandırarak ve ayartarak kaçırılmaları ve Çin’e geri gönderilmeleri için hızmet ettiklerini anlatıyor. Onun ifadesi, Çin devletine karşı algılanan tehditleri susturmakla görevli Siyasi Güvenlik Koruma Bürosu’nun karanlık işleyişine ışık tutuyor.

İLGİLİ HABERLER: 12 BİN KİŞİNİN ÇİN’E İADESİ İÇİN ÇABA SARFEDİYOR

Jamestown Vakfı’nda Çin analisti olan Peter Mattis, Pekin’in Çin diasporası içindeki muhalefeti bastırmak için harcadığı çabaların altını çizerek, Çin Siyasi Güvenlik Koruma Bürosunun muhalifleri susturmak ve ağlarını haritalandırmakla görevli olduğunu öne sürüyor.

Gizli belgeler ve yazışmalarla desteklenen ifşaat, Çinli yetkililerin son on yılda, yurtdışına sığınan 12,000’den fazla kişiyi geri götürmek için kampanyalar yürüttüğüne ima ediyor. Ancak hem Çinli yetkililer hem de Avustralya’nın yerel casusluk teşkilatı ASIO, ifşaatlar konusunda sessizliğini koruyor.

Bu ifşaat, Çin’in yurtdışındaki gizli operasyonları hakkında benzeri görülmemiş kanıtları sunarak yurtdışındaki Çinli muhaliflerin korunması ve insan haklarının desteklenmesi için uluslararası inceleme ve eylem çağrılarına bulunuyor. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: ABC, @Uygurhaber

Bu Haberi 13399 kişi okudu!
16/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.