Çin’in “Açlık Soykırım” ı Dünya çapında protesto edildi

Çin’in Doğu Türkistan'da uyguladığı “sıfır covid” politikası kapsamında insanlık dışı aç bırakarak öldürme, toplu kıyım suçlarına karşı dünyanın dört bir tarafında yaşayan Doğu Türkistanlılar, bulunduğu ülke Çin konsoloslukları önünde veya en işlek caddelerde, Parlamento binaları önünde geniş çaplı protesto gösterileri düzenledi.

Sözde Çin virüsü bahanesiyle Çin tarafından Doğu Türkistan'da uygulanan sokağa çıkma yasağı ile halkın açlıktan ölüme terk edilmesini protesto eden İsveç’teki Uygurlar, 16 Eylül'de İsveç Parlamentosu önünde protesto yaptı.

Ayrıca ABD'deki Uygurlar, 10 Eylül'de Beyaz Saray önünde ve 15 Eylül'de Washington'daki Çin Konsolosluğu önünde protesto gösterisi düzenledi. Her iki Protestoda göstericiler Çin'in mevcut vahşetini şiddetle kınadı.

ÇİN’E KARŞI DÜNYA ÇAPINDA PROTESTOLAR OLUYOR

Fransa'daki Uygurlar da 14 Eylül'de Paris'teki Çin konsolosluğu önünde protesto gösterileri yaparak Çin'deki soykırımı ve mevcut insanlık dışı suçlarını protesto etti.

16 Eylül'de Norveç’te yaşayan gençler, Norveç Parlamento binası önünde toplanarak, Çin’i protesto etti.

Yine 16 Eylül'de Kanada'da yaşayan Uygurlar da sözde Çin virüsü bahanesiyle uygulanan açlık soykırımına karşı yürüyüş düzenledi.

Ayrıca 16 Eylül'de İstanbul Fatih Cemaati'nde Türkiye'deki yerel organizasyonların düzenlenmesiyle bir gösteri daha yapılarak “Doğu Türkistan yalnız değildir” sloganları attı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 236 kişi okudu!
19/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.