Çin, ILO'nun Doğu Türkistanla İlgili Talebini Reddetti

Çin rejimi, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) bölgedeki durumu değerlendirmek üzere Doğu Türkistan'a bir uzman ekip gönderme talebini reddetti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin’ın 13 Haziran 2022 tarihinde Pekinde düzenlediği olağan basın toplantısında, Birleşmiş Milletler'in bir yan kuruluşu olan Uluslararası Çalışma Örgütü'nün bir uzman ekibi Doğu Türkistan’daki çalışma ortamını ve işçi haklarını gözden geçirilmeye gönderme talebiknde bulunduğunu, fakat bölgedeki çalışma durumunun gayet iyi durumda olduğunu böyle bir incelemeye gerek olmadığını belirterek ILO’un uygunsuz taleplerine şiddetle karşı olduğunu ifade etti.

Wang Wenbin, standart sahte propagandalarına devam ederek işçilerin Çin halkının merkezinde yer aldığını ve Çin yasalarınında işçilerin haklarını ve çıkarlarını korumaya odaklandığı safsatasını iler sürdü.

DOĞU TÜRKİSTANÇDAKİ KÖLELİK SİSTEMİ İNCELENMELİ

Amerika'nın Sesi VOA’ya göre, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) bir alt komitesi 9 Haziran'da Çin'in Uygurlara karşı baskıcı önlemler aldığını ve onları köle işçiliğe zorladığını, bu durumun soruşturulup duruşturulmaması konusunu tartışmak için bir oturum gerçekleştirmişti. Sonuç bildirisinde ise örgütün Doğu Türkistan'daki Çine ait işletmelerin sözde “aşırılıkçılıkla mücadele ve yoksulluktan kurtarma” politikası adı altında sözde “işe yerleştirme” yalanıyla kötü şartlar ve düşük ücret karşılığı Uygurları köle olarak zorla çalıştırmasından derin endişe duyduğu belirtilmişti.

Komite ayrıca, Çin'e Uluslararası Çalışma Örgütü'nün uzman ekibi tarafınca Doğu Türkistan'daki çalışma koşullarını değerlendirmesine ve Çinli yetkililerle işbirliği içerisinde Çin'in çalışma politikasını uluslararası standartlara uyarlamasına izin vermesi çağrısında bulunarak, Çin rejimini bu yıl Eylül ayına kadar komiteye bir rapor sunmasını istemişti.

ÇİN İMZALADIĞI SÖZLEŞMELERE UYMUYOR

Bloomberg'e göre, Uluslararası toplum ve çok sayıda insan hakları örgütleri ve çeşitli işçi sendikaları, Çin'i sözde “yoksullukla mücadele” adı altında Doğu Türkistan'daki Uygurlara sistematik olarak zulmetmekle suçluyor. Ancak Çin rejiminin hala uluslararası baskı karşısında kurmuş olduğu kölelik sistemini inkar ederek toplumun gözünü boyamaya çalışıyor.

Çinli sözcüler, toplama kamplarının sadece bir mesleki eğitim okulları olduğunu iddia ederken, zorla çalıştırma politikasını sürekli olarak Uygurlara sunulan fırsat olarak lanse ediyor. ILO’un sözleşmeleri gereği çalışma standartlarını iyileştirme sözü veren Çin, Uluslararası Çalışma Sözleşmesini ve Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesini imzalamaya karar vermişti. Ancak Çin'in almış olduğu kararı, formalite de mevcut pratikte ise asla uygulanmadı.

8 ÜLKE ÇİN’İ SOYKIRIMCI İLAN ETTİ

Çin'in, Uygur Türklerine yönelik zulüm politikaları ABD, Hollanda, Kanada, Litvanya, İngiltere, Çek ve Belçika parlamentosu tarafından soykırım olarak kabul edildi. Fransa, Japonya, İrlanda ve daha pek çok ülke Çin’in eylemlerinden ciddi bir şekilde endişeli olduğunu belirtti. Hemen bütün Uluslararası kuruluşun gündemine giren Doğu Türkistan sorunu, hala bazı ülke ve küresel organizasyonlarca görmezden geliniyor.

Buna karşın BM, AB, G7 ve NATO üye ülkeleri Çin’in köle işçi çalıştırma politikasından ciddi rahatsız olduğunu ifade ederken Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kamplarındaki Uygur Türklerinin gerçek durumuna dair tüm verileri gizliyor. Aynı zamanda da bölgedeki insanlık dışı uygulamalarını sahte ve çarpıtıcı bilgilerle veya Baskısı, etkisi altındaki İnsanları zoraki ifadeler vermeye mecbur ederek yalanlamaya çalışıyor.

ÇİN, İŞLEDİĞİ CİNAYETLERİ YALANLIYOR

Oysa Etnik ve kültürel ayrımcılığa, sistematik Soykırıma maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Müslüman Kadınlar kısırlaştırılırken Müslümanlığa ve Türklüğe ait her şey yasaklanmış durumda.

Avustralya Stratejik araştırma enstitüsü (ASPİ) raporuna göre 100 den fazla ülke ve 83 ünlü markaya mal tedarik etmede Uygur Müslümanlar köle işçi olarak kullanılıyor.

Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre, Pekin idaresinin soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 2 milyondan fazla Uygur Türkünü rızası dışında zorla tutuyor. Bu sayı BM tarafından 4 yıldır revize edilmezken, Kamp tanıkları ve sızan Çin kaynaklı belgelerde ise 8 milyon insanın 2016’dan beri Çin’in “13. Beş yıllık planı kapsamında” dönüşümlü olarak alıkonulduğunu gösteriyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 678 kişi okudu!
15/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.