Çin ile Hindistan arasında vize krizi

Çin'in Hangcou şehrinde düzenlenecek 19. Asya Oyunları'na katılan Hindistan Wushu Milli Takımı sporcularından 3'ü, iki ülke arasında ihtilaflı sınır bölgesindeki Arunaçal Pradeş eyaletinden oldukları için vize alamadı. 

Hindistan'ın, Uzak Doğu dövüş sporu dalı olan Wushu müsabakaları için oluşturduğu 10 kişilik milli takımındaki 7 sporcu Çin'e hareket ederken Arunaçal Pradeş eyaleti nüfusuna kayıtlı 3 sporcuya vize çıkmadı. 

Çin, Tibet Özerk Bölgesi'nin parçası olarak gördüğü Arunaçal Pradeş eyaletinin varlığını kabul etmediğinden, buradan gelen Hint vatandaşlarına vize ve seyahat izni vermeyi reddediyor.

UÇAĞA KABUL EDİLMEDİ
India Today'in haberine göre, Hint sporcular Nyeman Wangsu, Onilu Tega ve Mepung Lamgu, başkent Yeni Delhi'den Hong Kong aktarmalı Çin'e gidecek uçağa kabul edilmedi.

Hint yetkililer, durumu Asya Olimpiyat Komitesine (OAC) ilettiklerini, sorunun kısa sürede çözülmesini beklediklerini aktardı. Açılış töreni yarın yapılacak 19. Asya Oyunları'nda Wushu müsabakaları, 24 Eylül'de başlayacaktı.


İLGİLİ HABERLER: PASİFİKTE ÇİN HARİTASI GERGİNLİĞİ


Çin, bölgeyi topraklarının parçası görüyor. Tibet Özerk Bölgesi'nin parçası olarak gördüğü Arunaçal Pradeş eyaletinin varlığını kabul etmediği için, buradan gelen Hint vatandaşlarına vize ve seyahat izni vermeyi reddediyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin'de düzenlenen günlük basın toplantısında sorulan soruya verdiği yanıtta, Çin'in ev sahibi olarak "yasal kimliği olan" tüm ülkelerin sporculara kapısının açık olduğunu belirtti.

Çin'in "Arunaçal" diye bir yeri tanımadığını vurgulayan Sözcü Mao, "Zangnan" olarak adlandırdığı bölgenin, Çin'in topraklarının parçası olduğunu savundu.

ÇİN-HİNDİSTAN SINIR ANLAŞMAZLIĞI
Çin ile Hindistan arasındaki Himalaya Dağları'nın çevrelediği belirsiz sınır hattı, uzun zamandır iki ülke arasında egemenlik tartışmalarına neden oluyor. 

3 Bin 500 kilometrelik sınır, tarafları sık sık karşı karşıya getiriyor.Pekin, "Güney Tibet" olarak adlandırdığı Hindistan'ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak iddia ederken Yeni Delhi, Aksay-Çin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın Çin tarafından işgal edildiğini savunuyor.

Taraflar, 1962'de iki ülke arasında savaşa yol açan sınır ihtilafını uzun yıllardır çözemezken, ateşkes halinin hüküm sürdüğü sınırda zaman zaman gerginlik tırmanıyor.

Sınırın batısında Ladakh bölgesindeki Galvan Vadisi'nde 15 Haziran 2020'de Çin askerleri ile çıkan çatışmada 20 Hint askeri hayatını kaybetmişti. Çin de söz konusu çatışmada 4 askerinin öldüğünü açıklamıştı.Sınır hattındaki gerginlikler, dünyanın en büyük ordularına sahip ülkelerin kamuoylarındaki "savaş" söylemleriyle daha da artmıştı.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 488 kişi okudu!
26/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.