Çin ile Arap Birliği Anlaştı!

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Kahire'de bir araya gelerek görüşmelerde bulundu. 

Çin Dışişleri Bakanı ve Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Büro üyesi Wang Yi ile Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Mısır'ın başkenti Kahire'de gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından basın mensuplarıyla bir araya geldi.

SİSİ WANG Yİ’Yİ KABUL ETTİ
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile bir araya geldi. İkili ilişkilerin güçlendirilmesi ve Gazze Şeridi'nde ateşkes sağlanması konuları ele alındı.

ÇİN-ARAP DÜŞÜNCE KURULUŞU AÇILACAK
Xinhua haber ajansının 15 ocak bildirdiğine göre, aynı gün Çin Dışişleri Bakanı ve Arap Birliği Genel Sekreteri Kahire'de İşbirliği Anlaşması İmzaladı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Mısır'ın başkenti Kahire'de Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ile bir araya geldi. 

Pazar günü gerçekleşen görüşmede iki taraf, birlik ve kalkınma konusunda birbirlerine karşılıklı destek açıkladı.

KURNAZ ÇİN, ARAP BİRLİĞİNİ TAKDİR ETTİ
Wang, Çin ile Arap Birliği'nin gerçek dostlar ve iyi ortaklar olduğunu vurgularken, Çin'in temel çıkar ve önemli endişelerine ilişkin konularda her zaman güçlü destek sunan Arap Birliği'ni takdir ettiklerini söyledi. 

Wang, Arap Birliği'nin bölge ve dünya barışı ile istikrarında daha fazla rol oynamasını desteklediklerini ve ortak geleceğe sahip bir Çin-Arap topluluğu inşasını derinleştirip somutlaştırmak, ayrıca insanlığın kalkınma ve ilerlemesine yeni katkılar sunmak üzere Arap tarafıyla çalışmaya hazır olduklarını kaydetti

Taraflar, görüşmenin ardından bir Çin-Arap düşünce kuruluşu derneğinin kurulmasına yönelik işbirliği anlaşması imzaladı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Sondakika

Bu Haberi 2206 kişi okudu!
16/01/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.