Çin’i Taşkurgan’a Bağlayan Havaalanı Tamamlandı

Doğu Türkistan’ın Kaşgar vilayeti Taşkurgan Bölgesinde Çin’i Doğu Türkistan’a bağlama projelerinden biri daha inşası tamamlandığı test uçuşa başladığı öğrenildi.

Bölgede ilk yüksek plato havaalanı olan Taşkurgan Huncerap Havaalanı’nda Bir Airbus A319-115 yolcu uçağının piste inişiyle test uçuşu başladı.

Rakımı 3 bin 258 metre olan Taşkurgan Huncerap Havaalanı, Kaşgar bölgesine bağlı Taşkurgan Tacik İlçesi’nde bulunuyor ve Tacigistan, Pakistan, Afganistan gibi ülkelerle sınırdaş. 

Çin Uluslararası Radyosuna göre Taşkurgan Huncerap Havaalanı’nın Temmuz ayında resmen hizmete girmesi bekleniyor. Havaalanının yılda 160 bin yolcu ile 400 ton kargo ve posta kapasitesi olduğu belirtildi. Taşkurgan ilçesinden Kaşgar, Yarkent, Urumçi, Gurca ve Aksu kentlerine uçuşlar açılmasıyla Bölge Çin illerine bağlanmış olacak.

HER ŞEY BÖLGEYİ ÇİNLİLEŞTİRME ODAKLI

Çin işgal rejimi, Doğu Türkistan'ın Çinlileştirilmesi için keyfi tutuklamayla bir yandan Doğu Türkistanlıları toplama kamplarına ve hapishanelere hapsederek, gençleri Çin illerine ve diğer bölgelere zorla çalıştırmak üzerek sürgün ederek Uygurların sayısını azaltıyor. Öte yandan Çinli yerleşimcilerin bölgeye yerleşimini hızlandıran Çin, aynı zamanda sözde "Bir Kuşak Bir Yol" planında Orta Doğu ve Avrupaya açılan stratejik öneme sahip Doğu Türkistan’da çok sayıda hava yolu, demir yolu ve karayolu inşa ederek çeşitli kaynakları kaçırmak içinde kullanıyor.

Gözlemciler, Çin rejiminin son zamanlarda Doğu Türkistan'ın hava, demiryolu ve karayolu taşımacılığını hızla genişleterek ve Doğu Türkistan kaynaklarını taşımak için ulaşımını kolaylaştırarak Çinli yerleşimcileri Doğu Türkistan'a yerleşmeye teşvik etmek için kullandığını, aynı zamanda Kaşgar vilayetindeki Taşkurgan sınır bölgesinin Çin’in, "Bir Kuşak, Bir Yol" planı için coğrafik öneme sahip olduğunu söyledi.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 155 kişi okudu!
20/05/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.