ÇİN, HEYTGÂH CAMİİ'NIN MOTİFLERİNİ SÖKTÜ

Doğu Türkistan’ın Kaşgar şehrindeki ünlü Heytgah Camii’nin dış cephesinde yer alan İslami motifler işgalci Çin yönetimi tarafından söküldüğü ortaya çıktı.

Çin Komünist partisi Doğu Türkistan’da yıllardır İslami eserlere ve mezarlıklara yönelik sistematik bir kültürel soykırım hamlesi sürdürüyor.

2016-2019 yıllarına ait elde edilen uydu görüntüleriyle sabit 10 bin ila 15 bin civarında cami, türbe ve diğer dini yapıların yıkıldığı Uygur İnsan Hakları Projesi (UİHP) tarafından geçtiğimiz yıl “İnancın Yıkımı: Uygur Camiileri ve Türbelerinin Yıkımı” adıyla rapor yayımlanmıştı.

Bununla birlikte, şehir merkezlerindeki sembolik camiler ise uluslararası toplumun sert tepkilerinden kaçınmak için turistlik mekanlara dönüştürülerek açık tutuluyor.

Çinli yetkililer özellikle yabancı ziyaretçileri Kaşgar’daki Heytgah Camii’ne getirerek bölgede dini özgürlüklerin bulunduğu izlenimi sunmaya çalışıyorken Camilerde yer alan hilal, yıldız, kubbe ve hat yazılarının bulunduğu motifler ve tablolar tek tek yok ediliyor.

Son olarak geçtiğimiz ay meşhur Heytgah camii girişinde yer alan ve Kuran’dan ayetlerinde yazılı bulunduğu 1908 yılına ait tarihi eser hatt tabelasının kaldırıldığı bildirildi. Tabelanın akibeti ise henüz bilinmiyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 1690 kişi okudu!
28/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.