Çin heyeti, BM salonunu terk etti!

İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İş Dünyası ve İnsan Hakları Forumu'nda Batılı diplomatların ve Uygur örgütlerinin temsilcilerinin sorularını hazmedemeyen Çinli yetkililer salonu terk etti.

Birleşmiş Milletler İş Dünyası ve İnsan Hakları Forumu, İsviçre'nin Cenevre kentinde çeşitli akademisyen ve aydınların katılımıyla devam ediyor. 30 Kasım 2023 tarihli toplantıda beklenmedik soru ve eleştirilerle karşılaşan Çinli yetkililerin salonu terk ettiği ifade edildi.

ÇİNLİ YETKİLİLER SALONU TERK ETTİ!
Uygur Türklerinin yaşadığı insan hakları ihlallerine ve soykırıma yönelik soruları yanıtsız bırakan Çinli yetkililer, çareyi salondan çıkarak buldu. Uygur örgütlerinin temsilcileri, ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Michelle Taylor ve Batılı diplomatların katıldığı kapalı toplantıda Dünya Uygur Kurultayı Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Zumretay Arkin'in çarpıcı sorusu, yetkililere tokat gibi çarptı.

Zumretay Arkin, Uygur kadınların Çinli erkeklerle zorla evlendirilmesini, çocuklarının Çinli aileye gönderilmesini ve hatta Çinli erkekler tarafından tecavüze uğrayan Uygur kadınları, bu kapsamda Çin Komünist Partisi (ÇKP) lideri Xi Jinping'in yönetimindeki hükûmetin Doğu Türkistan'a yönelik sistematik asimilasyon politikası nedeniyle BM'yi derhal harekete geçmeye çağırdı. ABD'nin BM Büyükelçisi Bayan Michelle Taylor ise Çin'in, Doğu Türkistan'da terörizm suçlamasıyla halka soykırım uyguladığını belirtti.

BM'YE "UYGUR TÜRKLERİ ZULME UĞRUYOR" ÇAĞRISI
Uygur İnsan Hakları Vakfı yetkilisi Peter Erwin, Özgür Asya Radyosuna (RFA) verdiği demeçte "Çin hükûmetinin, 'Dini Aşırılık ve Terörizmle Mücadele' adı altında uzun süredir Uygurlara, Kazaklara, Kırgızlara ve diğer Müslüman Türk halklarına zulmettiğini duyduk. Ayrıca birçok BM uzmanının Çin hükûmetinin Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri ve suiistimallerine ilişkin raporlar sunduğunu ancak şu ana kadar hiçbir pratik önlem alınmadığı için Çin hükûmetinin bölgede rehineleri kaçırmaya, işkence etmeye ve cinsel istismara devam ettiğini kaydettik. Kürtaj, kadınları kısırlaştırma, din özgürlüğünü bastırma, yerli halkların kültürel mirasını ve tarihi izlerini yok etme gibi suçları işlemeye devam ettiklerini iddia ediyoruz. Son olarak BM'nin bu konudaki çalışmalarının yeterli olmadığını, BM'nin bu vahşetleri durdurmak için üzerine düşen işlevsel rolü oynaması gerektiğini vurguladık" dedi.

Uygur Hareketi'nin kurucusu ve İcra Direktörü Ruşan Abbas da toplantının ardından RFA'ya yaptığı değerlendirmede, "Bugünkü toplantıda konuşan Küresel Sorumluluk Merkezinden Bayan Savita Pavindai, tüm hükûmetleri Birleşmiş Milletler'in Çin İnsan Hakları İnceleme Konferansı'nda yayınladığı rapora saygı duymaya ve Çin'in insan hakları ihlallerine göz yummamaya çağırdı. 

Uluslararası Köle İşçiliğine Karşı Organizasyondan Bayan Huyle Crandstone, Çin'deki zorla çalıştırmanın insan istismarına ilişkin daha geniş bir perspektiften değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. 

Birleşmiş Milletler azınlık uzmanı ve Çin hükûmetinin çocukları ailelerinden ayırma ve asimile etme politikası üzerine eski özel raportörü Fernand Warrenes, kitlesel insan hakları ihlallerine ilişkin bağımsız bir soruşturma yapılması çağrısında bulundu" bilgisini verdi.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: QHA

Bu Haberi 388 kişi okudu!
02/12/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.