Çin hapsindeki Türk vatandaşları için BM kararı!

Çin'in işgal ettiği Doğu Türkistan'daki Türk toplumuna yönelik baskısı ve asimilasyon politikası her geçen gün artarak devam ediyor. Yurt dışındaki Uygur Türkleri de Çin'in soykırım politikalarını ifşa etmeye ve anavatanlarındaki akrabalarının izini sürmeyi sürdürüyor. Bu kapsamda, Doğu Türkistan'da tutuklu bulunan Türk vatandaşlarının Türkiye'deki akrabalarının Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi (BMİHK) Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu’na yaptığı başvuru sonuç verdi. BM'den Çin'e, keyfi tutulan Uygurların serbest bırakılması gerektiği yönünde karar çıktı.

İLGİLİ HABERLER: TÜRK VATANDAŞLARININ SERBEST BIRAKILMASI ÇAĞRISI 

Çin Toplama kamplarında keyfi olarak tutuklu bulunan Türk vatandaşlarına yönelik BM'den gelen karar sonrası, İstanbul'da yaşayan yakınları ve avukatları Zeytinburnu Kazlıçeşme Kültür Merkezi Akdeniz Salonu'nda basın açıklamasında bulundu. Basın toplantısında konuşan mağdur yakınları, toplama kapmalarında bulunan Türk vatandaşı akrabalarının serbest bırakılması çağrısında bulundu.

İLGİLİ HABERLER: "MAĞDURLARIN DOSYASI KARARA BAĞLANDI"

Avukat Gülden Sönmez konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, "Türkiye’de yaşayan müvekkillerimiz adına onların kamplarda tutulan aileleri için yapmış olduğumuz başvurularda çok önemli bilgi, belge, rapor ve delillere yer verilmiştir. Alınan kararlar neticesinde Çin, kaybettirdiği kişiler ile ilgili ilk defa savunmalar yapmak zorunda kalmaktadır. 

Başvurularımızdan, aralarında Türk vatandaşı olanlar da dahil olmak üzere bir grup mağdurun dosyası daha karara bağlanmıştır. Halemaimaiti Yiliyasi, Abudureheman Kuerwanjiang, Mevlude Hilal ve Paliden Yasheng ile ilgili UNHRC WGAD tarafından yayınlanan 77/2023 sayılı karar, Çin Halk Cumhuriyeti’nin sistematik ve ağır ihlaller yaptığına hükmetti" ifadelerini kullandı. 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Serbestiyet

Bu Haberi 1508 kişi okudu!
15/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.