Çin, Gulca ile ilişkin açıklama yapmak zorunda kaldı

İşgalci Çin’in, “Sıfır covid” politikası kapsamında, Doğu Türkistanlıları keyfi karantinaya alarak açıktan ölmesine yol açması ve bölgedeki ciddi durumu yansıtan video görüntülerinin dehşet verici olması, uluslararası toplumun tepkisini çekmeye başladı. Çin rejimi ise insanlık dışı suçlarını örtbas etmek için basın toplantısı düzenledi.

İşgalci Çin rejimi, yaklaşık 56 gündür Doğu Türkistan'ın Gulca, Urumçi, Turpan, Korla ve diğer illerinde keyfi karantina uygulayarak, birçok insanın ölmesine, intihar ve dezenfeksiyon” adı altında halkı kimyasal sıvılarla zehirlemesi yönündeki matereyallar, uluslararası toplumda geniş yankı uyandırdı. Diasporada yaşayan Doğu Türkistanlılar da bölgedeki duruma ilişkin protesto dahil çeşitli ülke ve organizasyonlara, Çin'i cezalandırmaya yönelik çağırılar yaptı.

BÖLGEDEKİ DURUMU MEŞRULAŞTIRMAYA ÇALIŞTI
Çin haberlerine göre, Doğu Türkistan’daki “Xinjiang hükümeti” sözcüsü Xu Guixiang’ın başkanlığında, 18 Eylül'de Pekin'de Doğu Türkistan’a ilişkin 79. basın toplantısını düzenlendi.

Toplantıya Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Sağlık Komisyonu” Başkan Yardımcısı Elzat Zade, Gulca şehir Valisi kukla yönetici Erşat Tursunbay ve Gulca ilçesi Kadınlar Birliği Başkanı Altaygül Cuma’nın yanı sıra dokuz Çin yanlısı komünist yetkili daha katıldı.

Basın açıklamasında baştan sona yalan söyleyen Elzat Zade, Gulca’daki sözde “salgın önlemleri” adı altındaki açlık soykırımı, insan odaklı çalışmalar olarak nitelendirerek "Gulca’da hayatı ilk sıraya koyarak virüs salgınının önüne geçmek için çok sayıda gönüllü istihdam etmek için elimizden geleni yaptık. Ancak yurtdışındaki bazı Çin karşıtı güçler, insan haklarını bahane ederek, merkezi hükümetin ihtiyati tedbirlerini sabota etmeye  çalışıyor.” Dedi.

TUTUKLANAN KİŞİLERİN AKİBETİ BİLİNMİYOR
Gulca-karadöng köyünde baş gösteren Halk protestolarını, “baş kaldırı” olarak yorumlayan komünist yetkili, halkın haklı isyanını “salgın önlemlerini politize etmek ve Bölge ekonomik kalkınmasını baltalama girişimi” olarak değerlendiriyorken tutuklanan ve hala akibeti hakkında hiçbir bilgi bulunmayan 617 kişi hakkında açıklama yapmadı.

Gözlemciler, Çin rejiminin yaklaşık 56 gündür Doğu Türkistan halkını keyfi karantina uygulamalarıyla evlerine kapattığını, kapılarını dışarıdan mühürlediğini ve aç bırakarak öldürdüğü, böylesine insanlık dışı cinayetlerinin uluslararası arenada teşhir olmasından ciddi rahatsız olduğunu, bu tür utanç verici yalan beyanlarla uluslararası toplumu kandırmaya çalıştığını, bu konuda uluslararası toplumun daha duyarlı olması ve Çin’i açlık soykırımından vazgeçirmek için acil harekete geçmesi gerektiğini, Doğu Türkistan diasporasınında protesto ve pratik eylemler yoluyla güçlü bir şekilde tepkilerini göstermesi gerektiğini kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 227 kişi okudu!
22/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.