Çin Filistin Kamuoyunu Kandırmaya Çalıştı

Çin Dışişleri Bakanlığı'nın resmi web sitesinde yayınlanan bilgilere göre Doğu Türkistan’daki Çinli yetkililer 25 mart Filistin’li bazı yetkili isimle beraber çevrim içi olarak düzenlenen “Xinjiang ile ilgili Meseleler” konulu Sempozyumda, Filistin kamuoyunun ve basını kandırmak için "Bizim Xinjiang Yahşi Yer" temalı belgesel filmi ile Çin Propagandası yaptı.

Sempozyuma, Çin'in Filistin Ofisi müdürü Guo Wei ve Doğu Türkistan’daki Xinjiang hükümeti başkan yardımcısı Menglik Seyit ve Filistinli yetkililerden Sosyal Kalkınma Bakanı Ahmed Majdalani ve Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi (Fatih) Arap İlişkileri ve Çin İşleri Daire Başkanı Ali Meşal'in yanı sıra bazı Filistinli siyasi parti temsilcileri de katıldı.

Filistin’daki Çinli temsilciler tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantıda Uygurlara ağır zulmeden, soykırım işleyen Çinli yetkililer, bazı dini şahsiyetler Uygur halkının sözde istikrarlı durumu, ekonominin geliştiğini, insanların geçim kaynaklarının iyileştiği, dini özgürlüklerden bahsetti.

“SOYKIRIM YOK! HEPSİ AMERİKA’NIN OYUNU”

Çinliler Sempozyumda, ABD ve Batı'yı eleştirerek “Çin karşıtı güçler Xinjiang’da soykırım var diye yalan haberler yayıyor. Asil soykırımcı kendileridir ve dönüp tarihine baksınlar” diyerek kendini aklamaya ve Filistin halkının dikkatini başka yöne çekmeye çalıştı.

Ayrıca Kukla yetkili Menglik Seyit, “Filistinli dostlarımız Xinjiang’ı ziyaret etmelerini ve kaydedilen gelişmeler ve değişiklikleri deneyimlemelerini memnuniyetle karşılıyoruz” şeklinde Filistinli yetkilileri kontrollü geziye davet etti.

Çin'in Filistin Ofisi müdürü Guo Wei de toplantıda, Çin- Filistin ve halklarının barış ve istikrar istediğini, adaleti savunduğunu söyleyerek Çin’in Doğu Türkistan’daki sistematik soykırım politikalarına destek bulmak istediğini ima etti.

FİLİSTİNLİ YETKİLİLERDEN ÇİN’E TAM DESTEK

Filistin Sosyal Kalkınma Bakanı Ahmed Majdalani ve Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi (Fatih) Arap İlişkileri ve Çin İşleri Daire Başkanı Ali Meşal sempozyumda Çin’in Doğu Türkistan’daki soykırım siyasetine tam destek temelinde konuşma yaparken, ABD'nin gerçeği çarpıtmaya çalıştığını söyledi.

Çin, son zamanlarda Doğu Türkistan konusunda bir yandan uluslararası toplumu sahte propaganda yoluyla kandırmaya çalışırken diğer yandan Doğu Türkistan'ı ziyaret etmeye izin vermiş gibi herkesi kontrollü ve önceden hazırlanmış, kurgulanmış geziler yapmaya davet ediyor. Fakat BM başta diğer insan hakları örgütlerine ve talep eden ülkelere ise Doğu Türkistan’da özgürce dolaşma izni vermeyi sürekli olarak reddediyor.

 

Muhammed Ali ATATURT-Türkistan Press

Bu Haberi 933 kişi okudu!
28/03/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.