Çin Ekonomisi Art Arda Darbe Alıyor

Radio France Internationale’nin 15 Ağustos tarihli haberine göre, Çin'in resmi verileri, Çin virüsü salgınının ve emlak piyasasındaki krizin Çin ekonomisini sert bir şekilde etkilediğini ortaya koyuyor. Ayrıca Çin'in tüketim malları ve sanayi üretiminin toplam perakende satışları Temmuz ayında misli görülmemiş bir şekilde düştüğünü gösteriyor.

Çin İstatistik Bürosu tarafından 15 Ağustos'ta yayınlanan verilere göre, hanehalkı harcamalarının önemli bir göstergesi olan tüketim mallarının perakende satışları, Haziran'da %3,1 olup, bu rakam Temmuz ayına gelindiğinde yıllık bazda ancak %2,7 arttı.

ÇİN “SALGIN ÖNLEMLERİNİ” BAHANE EDİYOR
Çin'in endüstriyel üretim verileri, Çin'in sanayi katma değerinin Haziran ayında %3,9 olduğu, Temmuz'a gelindiğinde %3,8 arttığını ve ekonomistlerin %4,6'lık beklentilerinden düşük olduğunu gösteriyor. Çin şu anda dünyada virüs salgınıyla başa çıkmak için “sıfır Kovid” politikası benimseyen ülkelerden biri ve Çin rejimi “salgın önlemleri” adı altında toplu testler, zorunlu izolasyon ve enfekte kişilerin zorunlu gözlemlenmesi ve bazı kısıtlamalar uyguluyor.

Son haftalarda salgının yeniden artmasıyla birlikte Çin'deki birkaç eyalet ve şehir, salgından etkilendi. Ayrıca Hainan’ın Sanya kentinde on binlerce turist mahsur kaldı.

ÖNLEMLER ÇİN EKONOMİSİNİ KÖTÜ ETKİLEDİ
Salgın, Çin turizminin temel dayanak noktalArından olan Tibet ve Doğu Türkistan'a da sıçradı. Bu durum Çin ekonomisini kötü etkiledi. Geçen Cumartesi itibariyle yetkililer, Çin genelinde 623 teyit edilmiş vaka ve 1.844 asemptomatik vaka olduğunu açıkladı. Böylece bir günde toplam enfekte kişi sayısı 2467'ye ulaştığı ve bu 9 Mayıs'tan bu yana görülen en yüksek enfeksiyon seviyesi olduğu, Hainan, Tibet ve Doğu Türkistan gibi birçok bölgede Çin virüsünün şiddetle artması Çin ekonomisini baskı altına aldığı bildirildi.

Veriler, Çin'in sabit yatırımının Temmuz ayında %5.7'ye düştüğünü gösteriyor. Bu, Çin ekonomisinin geleceğinin kasvetli olmaya devam edeceğinin işareti olarak yorumlanıyor. Ayrıca Çin ekonomisinin üst üste beşinci düşüşü sayılırken, Buna ek olarak, Çin'de 16-24 yaş arasındaki işsizlik oranı Haziran ayında %19,3 ile rekor seviyeye yükseldiği aktarıldı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 269 kişi okudu!
17/08/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.